جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اهمیت نگهداری اصولی از لوازم خانه (قسمت دوم)

تصویر نویسنده

در قسمت اول این مقاله به بررسی اهمیت نگهداری اصولی از دو عضو اساسی منازل، یعنی تلویزیون و یخچال فریزر پرداختیم. در قسمت دوم از این سری چهارگانه، قصد داریم به مواردی که به اهمیت نگهداری اصولی دو عضو دیگر از لوازم خانه، یعنی ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی، بپردازیم و نکاتی را برای حفظ و نگهداری اصولی از آنها ارائه دهیم.

همانطور که در قست اول گفتیم، برای تمام افراد خانه از خردسال و کودک گرفته تا بزرگسالان، داشتن لوازم خانگی سالم و کاربردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لوازم خانه و آشپزخانه همیشه در زندگی ما نقش کلیدی ایفا می‌کنند به طوری که اگر به مدت چند ساعت، یکی از این لوازم حتی کمی دچار اختلال شوند، می‌توانند به راحتی آرامش و آسایش تمام اعضای خانواده را مختل نمایند. تصور کنید که ماشین لباسشویی شما هنگام کار به لرزش بیفتد و سر صدای دستگاه آرامش و سکوت دلنشین خانه را از بین ببرد؛ قطعا تصور چنین موضوعی سردرد آور است.

یا مثلا تصور کنید بعد یک مهمانی شاد و لذت بخش در کنار دوستان و خانواده با انبوهی از ظروف کثیف روبه رو شده‌اید که باید هرچه زودتر شسته شوند. طبیعتا هیچکس بعد از یک مهمانی طولانی، دلش نمی خواهد ظروف کثیف را تمیز کند؛ پس شستشوی ظروف خود را به ماشین ظرفشویی می سپارید. شما ظروف را با دقت داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید، برنامه شستشوی مناسب را انتخابی می کنید و دکمه شروع را می زنید و به سراغ کار های خود می روید. کمی بعد، متوجه می شوید که از درب ماشین ظرفشویی آب به بیرون سرازیر شده‌است. چنین چیزی واقعا می تواند نگران کننده باشد و اوقات همه را تلخ کند.

اینجا سوالی پیش می آید: چگونه باید مراقب لوازم خانه باشیم؟ در قسمت دوم از این سری محتوا، همراه دوو باشید تا به پاسخ این سوال بپردازیم.

آنچه خواهیم خواند:

اهمیت ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی در زندگی روزمره

اهمیت ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی در زندگی روزمره

هر دو دستگاه ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی از جمله لوازم برقی پر کاربرد در منازل امروزی هستند که به طور قابل توجهی در ارتقای کیفیت زندگی و صرفه‌جویی در وقت و انرژی ما نقش دارند. ماشین ظرفشویی با شستشوی خودکار ظروف، از اتلاف وقت و آب و همچنین سختی کار شستشوی ظروف با دست جلوگیری می‌کند. ماشین لباسشویی نیز با شستشوی خودکار لباس‌ها، از زحمت و طاقت‌فرسایی شستشوی لباس‌ها به صورت دستی می‌کاهد. پس این دو دستگاه نقش اساسی و مهمی در زندگی روزمره ی ما دارند. پس برای اینکه این دو وسیله ی مهم خانه بتوانند با بالاترین کیفیت و بازدهی کار کنند باید نکاتی را که در ادامه به شما خواهیم گفت در نظر بگیرید.

عوامل موثر بر سلامت و بازدهی ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی

عوامل متعددی می‌توانند بر عمر مفید ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نحوه استفاده و نگهداری از دستگاه: رعایت نکات مربوط به استفاده و نگهداری صحیح از دستگاه، از جمله تمیز کردن فیلترها، استفاده از شوینده‌های مناسب و عدم بارگذاری بیش از حد دستگاه، می‌تواند به طور قابل توجهی از خرابی و فرسودگی زودرس دستگاه جلوگیری کند.
 • شرایط محیطی: نصب دستگاه در مکانی مناسب و عاری از گرد و غبار و رطوبت بالا، می‌تواند از آسیب دیدن دستگاه به مرور زمان جلوگیری کند.
نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی

مواردی که برای نگهداری از ماشین ظرفشویی باید در نظر بگیرید 

 • بعد از هر بار استفاده، فیلترهای ماشین ظرفشویی را بررسی و در صورت نیاز تمیز کنید. باقی‌مانده غذا و چربی‌ها می‌توانند به مرور زمان در فیلترها رسوب کرده و عملکرد دستگاه را مختل کنند.
 • حتما از شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. استفاده از شوینده‌های نامناسب می‌تواند به مرور زمان به سطوح داخلی دستگاه و لوله های آب رسان دستگاه آسیب برساند.
 • ظروف را به درستی داخل ماشین بچینید. از قرار دادن ظروف نامناسب و یا چیدن بیش از حد ظروف در سبدها خودداری کنید. این امر می‌تواند باعث نشت آب و آسیب به سبد های شستشو شود. علاوه بر این، چیدن ظروف بیش از اندازه توصیه شده می تواند باعث آسیب به ظروف شود.
 • سعی کنید برای شستشوی محیط داخلی ماشین ظرفشویی برنامه ای منظم داشته باشید. برای این کار می‌توانید از جرم‌گیرهای مخصوص ماشین ظرفشویی و یا از ترکیباتی مانند سرکه سفید یا جوش شیرین استفاده کنید.
 • درزگیرهای دور درب ماشین ظرفشویی را به طور مرتب بررسی کنید. این درزگیرها نقش مهمی در عملکرد مطلوب ماشین ظرفشویی ایفا می کنند. در صورت مشاهده هرگونه پارگی یا ساییدگی، باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.
نکات مهم نگهداری از ماشین لباسشویی

نکات نگهداری از ماشین لباسشویی

 • از پودر یا مایع شوینده مناسب با نوع و جنس لباس‌های خود استفاده کنید. استفاده از شوینده‌های نامناسب می‌تواند به بافت لباس‌ها آسیب برساند اما این مساله فقط به لباس ها آسیبی نمی رساند. استفاده از شوینده های غیر استاندارد و نامناسب می تواند به اجزای داخلی و قطعات کلیدی ماشین لباسشویی آسیب برساند. پس همیشه از شوینده های مناسب استفاده کنید.
 • لباس‌ها را به درستی داخل ماشین لباسشویی بچینید. نحوه ی چیدمان اصولی لباس ها در ماشین لباسشویی تاثیر زیادی بر روی سلامتی دستگاه در بلند مدت دارد. از پر کردن بیش از حد ماشین و یا قرار دادن لباس‌های نامناسب در آن خودداری کنید، زیرا این امر می‌تواند باعث آسیب جدی به ماشین لباسشویی شما شود. هنگامی که درام ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت پر شده باشد، لباس ها با وزن زیادی که دارند، در حین دور چرخش سریع ماشین لباسشویی، به درام ضربه می زنند و به مرور منجر به بهم خوردن تنظیم درام ماشین لباسشویی می شوند و این همان چیزی است که باعث لرزش ماشین لباسشویی در سرعت های بالا می شود.
 • هر از چند گاهی فیلترهای ماشین لباسشویی را تمیز کنید. پرز و موی لباس‌ها می‌توانند به مرور زمان در فیلترها رسوب کرده و عملکرد دستگاه را مختل کنند.
 • به طور مرتب جرم‌گیری ماشین لباسشویی را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از جرم‌گیرهای مخصوص ماشین لباسشویی و یا از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار کافی است، شوینده مخصوص یا حتی سرکه و یا جوش شیرین را در قسمت مخصوص شوینده ماشین لباسشویی و اندکی داخل درام بریزید و اجازه دهید ماشین لباسشویی با یک برنامه شستشوی معمولی درام خود را به بهترین شکل ممکن تمیز نماید.
 • درزگیرهای دور درب ماشین لباسشویی را به طور مرتب بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه پارگی یا ساییدگی، باید نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. اگر این درزگیزها دچار پوسیدگی شده‌باشند، آب از جداره های لباسشویی به بیرون راه پیدا می کند و این موضوع می تواند خطرناک باشد.

نکات کلی برای ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی

 • مراحل نصب و راه‌اندازی این دو دستگاه را به افراد متخصص بسپارید و خودتان شخصا این کار را انجام ندهید.
 • حتما هر دو دستگاه را در مکانی صاف و تراز نصب کنید.
 • سعی کنید برنامه ای منظم و دقیق برای بررسی و نظافت دستگاه ها داشته باشید.
 • دستگاه را در معرض نور مستقیم خورشید و یا در محیط هایی با رطوبت بالا قرار ندهید.

جمع بندی نتیجه گیری

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید عمر مفید ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید و از آن ها برای مدت زمان طولانی بدون کوچک ترین مشکلی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نگهداری اصولی از تمامی لوازم خانه از جمله برقی، نه تنها از بروز مشکلات و خرابی‌های ناگهانی جلوگیری خواهد کرد بلکه در کاهش هزینه‌ها و حتی صرفه جویی در مصرف انرژی هم به شما کمک می‌کند.

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.