Search
Close this search box.

نحوه‌ی شستشوی ماشین ظرفشویی

Author picture

ماشین ظرفشویی یکی از حیاتی ترین و پرکاربردترین لوازم خانه و آشپزخانه است. امروزه به دلیل افزایش فشار کاری و دغدغه‌های افراد و تغییر سبک زندگی و افزایش فعالیت‌های افراد خانه، وجود ماشین ظرف شویی در هر خانه‌ای ضروری است. از آنجایی که میزان فعالیت های روزانه و حجم کارهای خانه زیاد است، ماشین ظرفشویی در زمان و انرژی افراد صرفه جویی فوق العاده زیادی می کند و شستشوی ظروف را که کار خسته کننده و طاقت فرسایی است را به راحتی انجام می‌دهد.

نکته اینجاست که کاربرد بالای این دستگاه باعث می‌شود تا افراد مرتبا از آن استفاده کنند. استفاده‌ی مداوم از این دستگاه منجر می‌شود تا دستگاه به مرور کثیف شود. بنابراین هرچه میزان استفاده از ماشین ظرفشویی بیشتر باشد، نیاز به نظافت و تمیز کردن آن بیشتر می‌شود. تنها در این صورت ماشین ظرفشویی می‌تواند با بازدهی بالا کار کند و ظرف ها را به بهترین شکل شستشو دهد. در این محتوا قصد داریم تا به نحوه‌ی نظافت و شستشوی ماشین ظرفشویی به شکلی کاملا اصولی و دقیق بپردازیم. این راهکارها بسیار ساده بوده و همه می توانند آن را انجام دهند. شما با استفاده از این راهکارها می توانید به راحتی عملکرد ماشین ظرفشویی خود را در بهترین شکل خود حفظ کنید.‌

مواد لازم برای شروع فرایند تمیزکاری

تهیه اقلام مورد نظر جهت شستشوی کامل ماشین ظرفشویی

  • سرکه‌ی سفید جهت تجزیه رسوبات و املاح سنگین و حذف بوی بد
  • جوش شیرین برای حذف آلاینده ها و رسوبات و املاح سنگین و لکه ها
  • برس تمیزکاری کوچک یا مسواک تمیز جهت تمیزکاری نقاطی که دسترسی به آن سخت است
  • پارچه و یا اسفنجی نرم و تمیز برای پاک کردن سطوح مختلف

مراحل شستشوی کامل محفظه‌ی داخلی ماشین ظرفشویی

برای اینکه بتوانید به طور موثر تمام نواحی داخلی ماشین ظرفشویی خود را تمیز و پاکیزه کنید، پیشنهاد می‌شود مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

ماشین ظرفشویی را کاملا خالی کنید

ابتدا تمام ظروفی که از قبل داخل قفسه ها مانده‌اند را از دستگاه خارج کنید. سپس قفسه های بالایی و پایینی را با دقت و احتیاط از ماشین ظرفشویی خارج کنید. پیشنهاد می کنیم که اگر تا به حال قفسه های ماشین ظرفشویی را جابه جا نکرده اید، ابتدا دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید. پس از آن که ظروف و قفسه های دستگاه را خارج کردید با دقت داخل محفظه ظرفشویی را بررسی کنید. سپس اگر ذرات بزرگ غذا یا هر نوع کثیفی که ممکن است از مراحل شستشوی قبلی به جا مانده باشد را خارج کنید.

برای نظافت کامل این موارد، شما می‌توانید به سادگی این قفسه‌ها را با اسکاچی تمیز و مایع ظرفشویی و آب گرم به راحتی شستشو دهید. پس از آنکه شستشوی قفسه‌ها انجام شد، اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.

تمیزکردن فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر دستگاه را تمیز کنید

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای فیلتری در پایین هستند تا ذرات غذا را به دام بیندازند. فیلتر را طبق دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود بردارید و زیر آب داغ بشویید. اگر به خصوص کثیف است، آن را در آب گرم و صابون خیس کنید و به آرامی با یک برس آن را بشویید. قبل از بازگرداندن فیلتر به ماشین ظرفشویی، مطمئن شوید که کاملا خشک شده‌باشد.

پاکسازی محیط داخلی محفظه‌ی ماشین ظرفشویی

پاکسازی محفظه‌ی شستشوی داخلی ماشین ظرف شویی امر بسیار مهمی است. دلیل این امر به این خاطر است که به مرور زمان و با شستشوهای متعدد، این محیط محل رشد انواع باکتری‌ها می‌شود. ممکن است بپرسید که این محفظه همواره در معرض آب با دمای بالا و مواد شوینده ی شیمیایی قرار دارد، چطور ممکن است این محیط شرایط مناسبی برای رشد باکتری ها را فراهم کند؟

سوال بسیار خوبی است. توجه کنید که در هنگام شستشوی ماشین ظرفشویی آب و مواد شوینده، محیط محفظه را تا حد زیادی تمیز و ضد عفونی می‌کنند اما توجه داشته باشید که در شرایطی که دستگاه استفاده نمی شود، داخل محفظه چه اتفاق هایی می‌افتد؟ هنگامی که ماشین ظرف شویی خاموش است و شما به مرور آن را با ظرف های کثیف پر می‌کنید، محیط با انواع و اقسام چربی و کثیفی‌ها اشباع می‌شود. علاوه بر این تاریکی محفظه وقتی درب ظرفشویی بسته است و رطوبتی که روی ظروف قرار دارد، محیطی مناسب برای تجمع و رشد کپک و باکتری ها را فراهم می‌کند. حال تصور کنید این اتفاق بارها و بارها اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل است که نظافت و تمیزکاری مستمر ماشین ظرفشویی اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد. اما برای نظافت محفظه درونی ماشین ظرفشویی چه باید کرد؟

برای شروع ابتدا باید با استفاده از یک پارچه‌ی نرم یا یک اسفنج تمیز که به سرکه‌ی سفید آغشته شده است، سطوح داخلی را تمیز کنید. به جداره‌ها و درب ماشین ظرفشویی و محفظه‌ی نگهدارنده‌ی مواد شوینده توجه ویژه‌ای داشته باشید و تمام نقاط آن را تمیز کنید. برای قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار است از برس تمیزکاری کوچک یا مسواکی تمیز استفاده کنید.

نمایی از بازوی آبپاش ماشین ظرف شویی

یک دور برنامه‌ی شستشوی ماشین ظرفشویی را با سرکه سفید انجام دهید

مقداری سرکه ی سفید را داخل محفظه‌ی مواد شوینده‌ی ماشین ظرفشویی بریزید و یک دور ماشین ظرفشویی را روشن کنید و از برنامه‌ی شستشویی استفاده کنید تا در آن آب با حرارت بالا وجود دارد. حرارت بالای آب در کنار خاصیت رسوب زدایی سرکه‌ی سفید باعث می‌شود تمام سیستم آبرسانی ماشین ظرفشویی به طور کامل تمیز شود. اما این تمیز شدن فقط به از بین بردن باکتری ختم نمی‌شود بلکه با این کار شما تمام رسوباتی که از املاح سنگین آب مانند گچ ناشی می‌شود را نیز از بین می‌برید. علاوه بر این اگر محفظه‌ی ماشین ظرفشویی به دلیل تجمع باکتری‌ها و کپک بوی بدی گرفته باشد نیز با این روش کاملا تمیز و بدون بو می‌شود.

جادوی جوش شیرین در پاکیزگی ماشین ظرفشویی

در این مرحله، یک فنجان جوش شیرین را داخل نواحی مختلف ماشین ظرفشویی بپاشید و با استفاده از برس تمیزکاری کوچک، تمام جداره‌های داخلی ماشین ظرفشویی، بازوی آب پاش، ریل نگهدارنده‌ی قفسه‌ها و همه‌جا را به طور کامل برس بکشید. حدود یک ساعت صبر کنید تا جوش شیرین  به آرامی اثر کند ومحیط را خوب تمیز کند. حالا یک دور چرخه‌ی کوتاه شستشو با آب گرم را اجرا کنید تا محیط به خوبی تمیز شود. جوش شیرین در از بین بردن لکه‌ها و بوی بد جادو می‌کند و ماشین ظرفشویی شما را همانند روز اول، تمیز و پاکیزه می‌کند.

چیدمان مجدد اجزای ماشین ظرفشویی

مراحل تمیزکاری محیط بیرونی ماشین ظرفشویی

برای تمیزکاری محفظه‌ی بیرونی و ماشین ظرفشویی کافی است با یک پارچه‌ی آغشته به مخلوط آب و سرکه‌ی سفید بدنه‌ی ماشین ظرف شویی تمیز کنید. به قسمت‌هایی که بیشتر از سایر نواحی در معرض تماس هستند توجه بیشتری داشته باشید. صفحه‌ی پنل و دکمه‌های کنترل و جاهایی که احساس می‌کنید جرم گرفته‌اند را خوب تمیز کنید.

چیدمان مجدد و اتمام فرایند نظافت

پس از پایان تمامی این مراحل، به آرامی قفسه‌ها را روی ریلشان قرار دهید و مطمئن باشید که هر چیزی در جای درستش قرار دارد. دیگر خیالتان بابت محفظه‌ی داخلی ماشین ظرفشویی راحت باشد. اکنون ماشین ظرفشویی شما به طور کامل تمیز می‌باشد و شما می‌توانید با خیالی راحت از آن مثل همیشه استفاده کنید.

 

جمع بندی و نتیجه‌گیری

در این محتوا سعی داشتیم تا صفر تا صد نحوه‌ی پاکسازی و نظافت ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم تا خودتان بتوانید به سادگی هرچه تمام تر ماشین ظرفشویی خود را مانند روز اول تمیز کنید. در نظر داشته باشید که شما با تمیزکاری و نظافت مرتب  نه تنها به نظافت و افزایش بازدهی و طول عمر ماشین ظرف شویی خود کمک می‌کنید، بلکه با اینکار شما می‌توانید اطمینان خاطر کاملی از ماشین ظرفشویی خود داشته باشید. پیشنهاد می‌شود که با توجه به میزان استفاده‌ی خود از ماشین ظرفشویی هر 1 الی 3 ماه یکبار، با این روش ماشین ظرفشویی خود را شستشو دهید. عوامل بسیار زیادی برای تغییر این تعداد دقعات شستشو وجود دارد که از این عوامل می توان به میزان و نحوه‌ی استفاده‌ی شما از دستگاه، نوع ماده‌ی شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، میزان سختی آب محل زندگی شما و مواردی از این قبیل دارد.

به یاد داشته باشید که مهم ترین چیزی که به داشتن ماشین ظرفشویی با بازدهی بالا منجر می‌شود، داشتن برنامه‌ای مشخص برای نظافت و تمیزکاری این دستگاه می‌باشد. ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که آیا داشتن یک برنامه‌ی منظم برای نظافت و تمیزکاری ماشین ظرفشویی ارزشش را دارد؟ جواب این سوال کاملا مشخص است؛ مطمئن باشید با داشتن یک برنامه‌ی نظافت مرتب ماشین ظرفشویی، ظرف‌های شما همیشه همانند جواهری ممتاز، خواهند درخشید.

مدت زمان مطالعه 5 الی 6 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.