جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اهمیت نگهداری اصولی از لوازم خانه (قسمت اول)

تصویر نویسنده

برای تمام افراد، داشتن لوازم خانه‌ ای سالم و کاربردی همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لوازم خانه و آشپزخانه همیشه در زندگی ما نقش کلیدی ایفا می‌کنند به طوری که اگر به مدت چند ساعت، یکی از این لوازم دچار اختلال شوند به طوری که نتوان از آن‌ها استفاده کرد می‌توانند آرامش و آسایش را مختل نمایند. تصور کنید که سیستم خنک کننده‌ی یخچال فریزر شما ناگهان از کار بیفتد و نتوان از آن برای چند ساعت استفاده کرد. حتی فکر کردن به خراب شدن تمام مواد غذایی لذیذ و خوشمزه‌ای که با هزار و یک زحمت و تلاش آن‌ها را تهیه کرده‌اید، مثل یک کابوس بی‌پایان می‌باشد.

تصور کنید بعد از یک روز سخت و پرفشار به خانه می‌آیید و قصد دارید تا ساعتی را به خود اختصاص دهید و در آرامش به تماشای برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود بپردازید که ناگهان متوجه می‌شوید تلویزیون روشن می‌شود اما تنها چیزی که به شما نمایش می‌دهد یک صفحه‌ی سیاه است. چنین اتفاقی می‌تواند کل روز شما را خراب کند. چنین مواردی برای سایر لوازم خانه نیز صدق می‌کند. اگر هر اتفاقی برای هریک از لوازم خانگی دیگر نیز بیفتد، می‌تواند به طرز فاجعه باری، عملکرد عادی زندگی را به طور کامل مختل نماید.

مشخصا باید به هر نحوی تلاش کنیم تا جلوی وقوع چنین رخدادهای ناگواری را بگیریم. اینجاست که اهمیت نگهداری و مراقبت لوازم خانه به خوبی احساس می‌شود. پس در اینجا یک سوال بسیار مهم مطرح می‌شود و آن هم این است: چگونه باید مراقب لوازم خانه باشیم؟ در این محتوا قصد داریم تا به بررسی و ارائه‌ی راهکارهایی ساده اما اصولی برای نگهداری و مراقبت از لوازم خانه را به شما آموزش دهیم. پس مثل همیشه، با دوو همراه شوید.

آنچه خواهیم خواند:

نگهداری و مراقبت از ستون اصلی تفریحات در لوازم خانه: تلویزیون

نگهداری و مراقبت از ستون اصلی تفریحات در لوازم خانه: تلویزیون

تلویزیون یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین لوازم خانه در هر خانه است. تقریبا تمام اعضای خانواده در اوقات فراغت خود علاقه مند هستند تا به تماشای محتوای مورد علاقه ی خود بپردازند. از آنجایی که تلویزیون های امروزی دیگر فقط برای تماشای فیلم و سریال بکار نمی روند و قابلیت اجرای بازی های سنگین و با کیفیت نیز توسط آن ها امکان پذیر شده است، باید با ظرافت و حساسیت بیشتری از آن مراقبت کرد. اگر عملکرد تلویزیون دچار اشکال شود، تفریح و سرگرمی تمام اعضای خانواده از کودک و نوجوان تا بزرگسالان و سالمندان و هرکسی که در آن منزل زندگی می کند، عملا مختل می شود. پس برای نگهداری صحیح تلویزیون، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

گردگیری و نظافت اصولی لوازم خانگی: تلویزیون

ابتدا پیشنهاد می کنیم که حداقل دو هفته یکبار، صفحه نمایشگر تلویزیون و متعلقات آن را به خوبی گردگیری کنید. گرد و خاک می‌تواند به دستگاه های الکترونیکی نفوذ کند و به قسمت های حساس آن ها مانند چیپست و پردازنده به مرور آسیب برساند. برای اینکه چنین مشکلی گیش نیاید پیشنهاد میکنیم بسته به شرایط و محل زندگی و میزان گرد و غبار و حتی رطوبت موجود در هوای محیط، تلویزیون را به خوبی گرد گیری کنید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوای مرطوبی دارد با گرد و خاک و ریزگرد زیادی وجود دارد هفته ای یکبار تلویزیون را گرد گیری نمایید.  آب و هوای مرطوب حتی از گرد و خاک می تواند خطرناک تر و آسیب‌زاتر باشد.

استفاده از شوینده ها و تمیز کننده های مناسب برای لوازم خانگی: تلویزیون

ممکن است فکر کنید استفاده از پاک کننده های ساده و معمولی مثل شیشه پاک کن ها گزینه ی مناسبی برای پاک کردن نمایشگر تلویزیون هستند. در حقیقت این مواد و این نوع شوینده ها نه تنها برای تمیزکاری و نظافت صفحه نمایشگرهای تلویزیونی مناسب نیستند، بلکه می توانند به پنل آسیب برسانند و موجب به سوختگی و اتصالی در پیکسل های نمایشگر شوند. توجه داشته باشد که برای نظافت نمایشگر تلویزیونتان باید از شوینده ی مخصوص نمایشگرهابی دیجیتالی استفاده کنید که به راحتی می توان آن را از اکثر فروشگاه های خرید لوازم الکترونیکی پیدا کرد.

اگر هم دسترسی به این نوع شوینده ها سخت است، کافی است که یک دستمال تمیز را اندکی مرطوب کنید و به آرامی با استفاده از آن صفحه نمایشگر را تمیز کنید. حتما حتما توجه داشته باشید که دستمال فقط کمی نمناک باشد و حتما هنگام پاکسازی تلویزیون خود را خاموش کنید و جریسان برق آن را نیز قطع کنید. حالا می توانید با خیال راحت نمایشگر تلویزیون را تمیز کنید.

نکات مراقبت از محفظه نگهدارنده مواد غذایی در لوازم خانه: یخچال فریزر

نکات مراقبت از محفظه نگهدارنده مواد غذایی در لوازم خانه: یخچال فریزر

یخچال فریزر را می توان به عنوان مهم ترین وسیله ی آشپزخانه حساب کرد. تنها ضمانت کننده ی سلامت مواد غذایی شما یخچال فریزر است و هرگونه اختلال در عملکرد این محفظه ی غذایی، باعث آسیب جدی به مواد غذایی و کیفیت و طعم و عطر آن ها می‌شود. به همین دلیل مراقبت و نگهداری اصولی از آن برای نگهداری ایمن و بهداشتی مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. برای نگهداری صحیح از یخچال فریزر، باید به منظور پیشگیری از تشکیل یخ بر روی دیواره‌ها و فیلترها، به صورت دوره‌ای آن را تمیز و یخ زدایی کرد. همچنین، برای نظافت و تمیز کاری یخچال فریزر باید مواد مناسبی برای تمیز کردن داخل یخچال استفاده کرد تا از انباشتن باکتری‌ها جلوگیری شود. این اقدامات می‌توانند عمر مفید یخچال فریزر را افزایش دهند و بهداشت مواد غذایی را تضمین کنند.

چگونگی تمیز کردن و حفظ بهداشت لوازم خانگی: یخچال و فریزر

تمیز کردن یخچال فریزر کار چندان سختی نیست فقط به کمی صبر و حوصله نیازمند است. اما به طور کلی باید این نکته را در نظر داشته باشید که نظافت و تمیزکاری یخچال فریزر باید به طور مستمر و دقیق و روی یک برنامه ی اصولی تمیز شود. به طور کلی کارشناسان و متخصصان لوازم خانه و آشپزخانه توصیه ی اکید دارند که یخچال فریزرها هر 6 ماه یکبار تمیز شوند. برای این کار، ابتدا باید به بررسی مواد غذایی داخل محفظه ی یخچال فریزر بپردازید و ببینید که کدام مواد سالم هستند و کدام یکی تاریخ انقضای آن گذشته و باید دور ریخته شود. پس از پاکسازی محتویات یخچال فریزر، باید اجازه دهید که به طور کامل یخزدایی انجام شود.

پس از آن باید با استفاده از مواد تمیز کننده ی طبیعی برای تمیز کردن قفسه ها و محفظه های یخچال فریزر، استفاده کرد. موادی مثل سرکه، جوش شیرین، آبلیمو و نمک و ترکیب این مواد می تواند محلول تمیز کننده ی قوی ای ایجاد کند که به راحتی می تواند تمام آلودگی ها و کثیفی ها را به سادگی پاک کند. پیشنهاد می کنیم برای تمیز کردن هرچه بهتر محفظه های یخچال فریزر آن ها را با استفاده از محلول آب و نمک و لیمو و یا محلول آب و سرکه و جوش شیرین اقدام به نظافت یخچال فریزر خود کنید.

برای اینکار کمی از این محلول را داخل محفظه و روی قسمت مورد نظر اسپری کنید و چند دقیقه صبر کنید تا محلول اثر کند و به خورد لکه ها و آلودگی ها برود. سپس با استفاده از یک پارچه ی تمیز، لکه ها و کثیفی ها را از روی سطوح پاک کنید.

بررسی و تعویض فیلترهای یخچال فریزر

یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، بررسی عملرد قطعات مهم یخچال فریزر مانند، موتور دستگاه و فیلترهای هوای بکار رفته در یخچال فریزر می‌باشد. این مورد تا حد زیادی به مدل یخچال فریزر شما بستگی دارد. اکثر یخچال فریزرهای موجود در بازار، مدت زمان پیشنهادی برای بررسی عملکرد و حتی تعویض و تعمیر قطعات مختلف یخچال فریزر دارند. اما به طور کلی پیشنهاد می شود که همزمان با دوره ی نظافت و تمیزکاری یخچال فریزر، موارد مهمی چون عملکرد موتور یخچال فریز، میزان صدای دستگاه، استحکام و سلامت واشرهای درب یخچال فریزر و صد البته فیلترهای یخچال فریزر را بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید. با در نظر گرفتن این نکات شما می توانید به حفظ سلامت یخچال فریزر خود و مواد غذایی داخل آن کمک به سزایی کنید.

راهنمای اصولی نگهداری از لوازم خانه

نتیجه گیری و جمع بندی نکات نگهداری و مراقبت از لوازم خانگی

در این وبلاگ، به بررسی نحوه نگهداری و مراقبت دو گروه از لوازم خانه اصلی یعنی، یخچال فریزر و تلویزیون پرداختیم. نگهداری صحیح این دستگاه‌ها می‌تواند عمر مفید آن‌ها را افزایش دهد و همچنین کیفیت عملکرد آن‌ها را بالا ببرد. با رعایت راهنمایی‌های ارائه شده، می‌توانید از دو ستون حیاتی لوازم خانه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و هزینه‌های تعمیراتی را کاهش دهید. اما این محتوا اینجا به اتمام نمی رسد؛ منتظر سری دوم و جدید از این محتوا باشید چون می خواهیم در آن به بررسی سایر لوازم خانه بپردازیم.

مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.