جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اهمیت نگهداری اصولی از لوازم خانه (قسمت سوم)

تصویر نویسنده

در دو قسمت قبلی از سری وبلاگ چهارگانه ی دوو، به بررسی اهمیت نگهداری اصولی از دو عضو اساسی منازل، یعنی تلویزیون و یخچال فریزر، و همچنین ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی پرداختیم. در قسمت سوم از این سری محتوا، قصد داریم تا به صورت جامع و دقیق، به موارد مهمی که به اهمیت نگهداری اصولی دو عضو دیگر از لوازم خانه، یعنی اجاق گاز و جاروبرقی، بپردازیم و نکاتی را برای حفظ و نگهداری اصولی از آنها ارائه دهیم.
ضمنا پیشنهاد می کنیم که سری به صفحه محصولات اجاق گاز دوو و جاروبرقی دوو بزنید و از محصولات ما دیدن فرمایید.

آنچه خواهیم خواند:

عوامل کلی بر عملکرد و بازدهی اجاق گاز و جاروبرقی

نقش اجاق گاز در زندگی روزمره ما چیست؟

اجاق گاز قلب تپنده ی هر آشپزخانه ای است که ما تقریبا هر روز از آن استفاده می کنیم. از آماده سازی صبحانه‌ای دلچسب گرفته، تا ناهار و شام خوشمزه و لذیذی که در کنار تمام اعضای خانواده سرو می شود، همگی با استفاده از اجاق گازی که با حرارت خود، خالق این سه وعده ی دلچسب و دوست داشتنی می باشد، امکان پذیر است. حال لحظه ای تصور کنید که اجاق گاز به هر دلیل، مثل قبل نتواند غذاهای مارا به خوبی آماده کند، چقدر اوقات سختی پیش روی ما خواهد بود. یک اشکال کوچک در عملکرد سر شعله های اجاق گاز یا خرابی در سیستم پخت و پز در فر اجاق گاز، باعث می شود تا غذا به خوبی حاضر نشده یا بسوزد. قطعا این اتفاق بسیار ناخوشایند خواهد بود.

نقش جاروبرقی در زندگی روزمره چیست؟

جاروبرقی هم یکی از مهم ترین و پر کاربردترین لوازم خانه هستند که تمیز بودن محیط زندگی ما به عملکرد صحیح و بی عیب و نقض آن بستگی دارد. هر موقع که گرد و خاک، کثیفی خرده مواد غذایی و هر عامل آلوده کننده ی دیگر روی سطوح مختلفی مثل، سرامیک و کاشی ها، زیر مبل و میز و تخت، روی فرش و قالیچه، پرده ها و شیار درب و پنجره ها و حتی روی اثاث خانه می نشیند، جاروبرقی تنها راه حلی است با سرعت بالا و عملکردی کارآمد، این آلودگی را در کسری از ثانیه از بین می برد. جاروبرقی با تمیز کردن سطوح مختلف منزل، به حفظ بهداشت و سلامت محیط زندگی ما کمک می‌کند. حقیقتا آرامش منزلی تمیز و پاکیزه، با جاروبرقی است که میسر می شود.

حال تصور کنید که موتور جاروبرقی دچار مشکل شود و درست همان زمانی که به آن احتیاج دارید کار نکند. حتی تصور آن دردناک است! بسیاری از افراد که به آلودگی های محیطی و گرد و غبار حساسیت دارند، باید در محیطی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی زندگی کنند وگرنه ممکن است که سلامتی آن ها به خطر بیفتد! پس نقش جاروبرقی در چنین مواقعی پر رنگ تر نیز می شود.

حالا که زندگی روزمره و آرامش ما و سایر اعضای منزل تا این حد به عملکرد بهینه اجاق گاز و جاروبرقی وابسته است، چه باید کرد که همواره بتوانیم آرامش منزل خود را حفظ کنیم؟ با ادامه ی این محتوا، همراه دوو باشید تا نکات نگهداری اصولی این دو عضو مهم از لوازم خانه را به شما بگوییم.

عوامل کلی بر عملکرد و بازدهی اجاق گاز و جاروبرقی

عوامل کلی بر عملکرد و بازدهی اجاق گاز و جاروبرقی

عوامل متعددی می‌توانند بر عمر مفید اجاق گاز و جاروبرقی تاثیر بگذارند. اما به طور کلی، دو مورد زیر، از مهم ترین عواملی هستند که می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی عملکرد اجاق گاز و جاروبرقی تاثیر بگذارند. پیشنهاد می‌کنیم که به این دو مورد، همیشه توجه ویژه ای داشته باشید.

 • نحوه استفاده و نگهداری: رعایت نکات مربوط به استفاده و نگهداری صحیح از دستگاه، از جمله تمیز کردن و داشتن یک برنامه ی نظافت دقیق برای هر کدام، استفاده از شوینده‌ها و تمیز کننده های مناسب و استاندارد و بررسی قطعات حساس هر دستگاه می‌تواند به طور قابل توجهی از خرابی و فرسودگی زودرس دستگاه جلوگیری کند.
 • شرایط محیطی: این مورد را در نظر داشته باشید که شرایط محیطی که لوازم خانه در آن استفاده می شود می تواند روی طول عمر محصول تاثیر بگذارد. به طور مثال اگر محل سکونت شما شرایط جوی نامساعدی دارد و گرد و خاک در آن زیاد است، یا رطوبت هوا بیش از اندازه می باشد، امکان خرابی دستگاه ها بیشتر خواهد شد.
نکات نگهداری اصولی از اجاق گاز

نکات نگهداری اصولی از اجاق گاز

 • داشتن برنامه ای منظم برای نظافت اجاق گاز: توصیه می کنیم که بعد از هر بار پخت و پز، سطح اجاق گاز را با یک دستمال مرطوب و شوینده مناسب تمیز کنید. باقی‌مانده ذرات غذا و چربی‌ها می‌توانند به مرور زمان روی سطوح اجاق گاز رسوب کنند و ظاهر آن را خراب کنند. آسیب ناشی از آلودگی و ذرات چربی روی اجاق گاز می تواند عملکرد سرشعله و جرقه زن را به مرور زمان تحت الشعاع قرار داده و عملکرد آن ها را مختل کند.
 • استفاده از شوینده‌های مناسب: برای نظافت و پاکسازی سطوح مختلف اجاق گاز از جمله صفحه سر شعله ها و محیط داخل فر، از شوینده‌های مخصوص اجاق گاز استفاده کنید. استفاده از شوینده‌های نامناسب می‌تواند به سطوح اجاق گاز آسیب برساند و رنگ آن را تغییر دهد.
 • بررسی قطعات مهم و حساس: سر شعله، جرقه زن و لوله هایی که گاز را به اجاق گاز انتقال می دهند باید هر ماه بررسی شوند تا از سلامت و عملکرد بهینه ی آن ها اطمینان حاصل شود.
 • بررسی عملکرد شعله‌ها: به طور مرتب شعله‌های اجاق گاز و عملکرد آن ها را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ذرات چربی و کثیفی که منجر به گرفتگی حفره های سر شعله شده است، حفره ها با دقت تمیز شوند.
نگهداری دقیق و اصولی از جاروبرقی

نگهداری دقیق و اصولی از جاروبرقی

 • تخلیه مرتب مخزن زباله جاروبرقی: بهتر است هر از گاهی پس از استفاده از جاروبرقی، مخزن آن را تخلیه کنید. این مدت زمان، به میزان استفاده شما از دستگاه و همچنین میزان آلودگی و گرد و خاک محیط بستگی دارد. به طور کلی پیشنهاد می شود که هر ماه، مخزن زباله جاروبرقی خود را خالی کنید. باقی‌مانده گرد و غبار و آلودگی‌ها می‌توانند به مرور زمان در مخزن جاروبرقی رسوب کرده و عملکرد دستگاه را مختل کنند. در نظر داشته باشید که هرگز نباید این مخزن پر شود چون می تواند به موتور دستگاه فشار زیادی بیاورد.
 • تمیز کردن فیلترها: جاروبرقی‌ها دارای فیلترهایی هستند که از خروج گرد و خاک جلوگیری می کنند، این فیلترها باید هر 2 ماه یکبار بررسی و در صورت نیاز تمیز یا تعویض شوند. فیلترها ذرات معلق در هوا را به خود جذب می‌کنند و از ورود آنها به داخل موتور جاروبرقی جلوگیری می‌کنند.
  بررسی و تعویض برس و لوله جاروبرقی: هر 6 ماه یکبار، برس و لوله جاروبرقی را به دقت بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه پارگی یا ساییدگی، نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.
 • استفاده از کیسه یا مخزن مناسب: مخزن و یا کیسه نگهدارنده زباله برای هر جاروبرقی مخصوص به همان دستگاه بوده و بر اساس استانداردهای ساخت و تولید همان جاروبرقی طراحی می شود. استفاده از کیسه یا مخزن نامناسب می‌تواند به موتور جاروبرقی آسیب برساند. پس حتما از کیسه یا مخزن نگهدارنده زباله جاروبرقی خودتان استفاده کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

نگهداری اصولی از اجاق گاز و جاروبرقی، امر بسیار مهمی است که اگر به درستی رعایت شود، فواید بسیاری را با خود به همراه دارد که از مهم ترین نتایج آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش عمر مفید دستگاه: با رعایت نکات نگهداری اصولی، می‌توانید عمر مفید اجاق گاز و جاروبرقی خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید و از آنها برای مدت زمان طولانی بدون کوچک‌ترین مشکلی استفاده کنید.
 • کاهش هزینه‌ها: خرابی و فرسودگی زودرس لوازم برقی می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را به شما تحمیل کند. با نگهداری اصولی از اجاق گاز و جاروبرقی، می‌توانید از این هزینه‌ها جلوگیری کنید.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: لوازم برقی که به طور صحیح نگهداری می‌شوند، به طور کارآمدتر عمل می‌کنند و مصرف انرژی آنها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • حفظ آرامش و آسایش: خرابی ناگهانی اجاق گاز یا جاروبرقی می‌تواند آرامش و آسایش شما را به هم بزند. با نگهداری اصولی از این دستگاه‌ها، می‌توانید همیشه و در هر لحظه آرامش و آسایش را در خانه خود تجربه کنید و با خیالی آسوده از لوازم منزل خود استفاده نمایید.

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.