جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه ‌ی نظافت و تمیزکاری اجاق گاز

تصویر نویسنده

یکی از لذت بخش ترین کارهای منزل، آشپزی و پخت غذاهای رنگارنگ و لذت بخشی است که تمام اعضای خانواده از سرو آن لذت می‌برند. اجاق گاز آشپزخانه‌ی شما، یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه است که ممکن است هر روز از آن استفاده شود. این بدان معناست که اجاق گاز هر روز بر اثر استفاده از انواع و اقسام مواد غذایی مختلفی که همراه با ادویه جات و روغن روی آن پخته می‌شود. بنابراین عملا اجاق گاز در معرض ذرات چرب و رنگی می‌باشد که آن را کثیف می‌کند. تمیزکاری و نظافت اجاق گاز حقیقتا کار سخت و پر چالشی است که ترفندها و روش های گوناگونی برای نظافت کامل آن احتیاج است.

در این محتوا قصد داریم تا به نحوه‌ی نظافت و تمیزکاری کامل اجاق گاز بپردازیم. در ادامه به شما روش ها و ترفندهایی را آموزش می‌دهیم تا با استفاده از آن بتوانید حتی قدیمی ترین و سرسخت ترین کثیفی ها را نیز از بین ببرید.

مرحله‌ی اول: آماده‌سازی های قبل از شروع فرایند تمیزکاری اجاق گاز

پیش از شروع باید چند نکته‌ی اساسی را در نظر بگیرید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن فرایند نظافت اجاق گاز را انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید تجربه‌ای لذت بخش و موثر از نظافت اجاق گاز داشته باشید.

اقلام لازم برای شروع نظافت

تهیه لیست اقلام مورد نیاز برای نظافت اجاق گاز

برای شروع عملیات پاکسازی و تمیزکاری اجاق گاز لیستی از اقلام زیر را تهیه نمایید:

  • دستکش ظرفشویی
  • تمیز کننده‌ی سطوح آشپزخانه (راه حل شیمیایی)
  • مایع ظرفشویی (راه حل شیمیایی)
  • جوش شیرین (راه حل طبیعی)
  • سرکه و یا آبلیمو (راه حل طبیعی)
  • اسفنج یا یک برس شستشوی نرم و یک سیم ظرفشویی زبر

در صورتی که اقلام فوق را داشته باشید به سادگی می توانید تمیزکاری اجاق گاز به بهترین شکل ممکن را شروع کنید.

حذف عوامل خطرساز در حین فرایند نظافت اجاق گاز

در نظر داشته باشید که در حین فرایند تمیزکاری اجاق گاز، باید از ایمن بودن فرایند اطمینان حاصل پیدا کنید. ابتدا باید از خاموش بودن تمامی شعله ها و همچنین خنک بودن سر شعله ها و سایر اجزای پنل اجاق گاز اطمینان پیدا کنید. علاوه بر این، پیشنهاد می کنیم که با پوشیدن دستکش ظرفشویی از دست ها محافظت کنید. مخصوصا اگر می خواهید با مواد شیمیایی مثل تمیز کننده‌ی سطوح مختلف آشپزخانه یا مایع ظرفشویی اجاق گاز را تمیز کنید. هرچند ما پیشنهاد می کنیم از راهکارهای طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین استفاده نمایید که از خطرات ناشی از استفاده از مواد شیمیایی و آسیب های آن تا حد امکان جلوگیری شود. با رعایت نکات گفته‌شده، شما می توانید با خیالی راحت فرایند پاکسازی و نظافت اجاق گاز را شروع کنید.

مرحله‌ی دوم: فرایند نظافت اجاق گاز

فرایند تمیزکاری اجاق گاز به طور کامل، تنها شامل پاک کردن پنل آن نیست و بخش های مختلف دیگری را نیز شامل می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به نحوه ی نظافت کامل بخش های مختلف اجاق گاز را توضیح دهیم.

نظافت پنل های اجاق گاز

نظافت شبکه های پنل اجاق گاز

شبکه پنل اجاق گاز، به قسمتی گویند که از آن برای قرار گیری قابلمه و ماهیتابه در ارتفاع مناسب نسبت به شعله استفاده می شود و جنس آن معمولا فلزی و چدنی و به رنگ های مشکی و طوسی می باشد. برای شروع عملیات تمیزکاری باید شبکه های اجاق گاز را با احتیاط از روی پنل اجاق گاز بردارید. بهترین راه برای تمیز کردن آن ها، شستشوی کامل آن ها با و مایع ظرفشویی است. شما می توانید آن ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم به کمک یک اسفنج تمیز به خوبی تمیز کنید.

در نظر داشته باشید که ممکن است برخی لکه ها به خوبی از بین نروند زیرا قدیمی ترند و یا تجمع میزان آلودگی و کثیفی آن ها زیاد باشد و از بین بردن آن با چالش های فراوانی همراه باشد. برای از بین بردن این نوع لکه ها از همان آب و مایع ظرفشویی می‌توانید استفاده کنید اما این سری به جای اسفنج باید از یک سیم ظرفشویی استفاده نمایید.

در 90 درصد مواقع شبکه اجاق گاز با این روش به خوبی تمیز می‌شود اما اگر این مراحل به طور مطلوبی پیش نرفتند شما می توانید روی قسمت هایی که همچنان کثیف مانده‌اند، کمی جوش شیرین اضافه کنید یا یک پارچه ی تمیز را آغشته به سرکه و یا آبلیمو کنید و پارچه را روی محل کثیف قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت 20 دقیقه بماند. این مواد می توانند حتی سخت ترین کثیفی ها و لکه ها را نیز از بین ببرند. پس از گذشت مدت زمان یاد شده، با یک دستمال تمیز ناحیه‌ی مورد نظر را پاک کنید و از تمیزی شبکه پنل اجاق گاز لذت ببرید.

تمیزکاری سرشعله های اجاق گاز

تمیزکاری سرشعله های اجاق گاز

شما می توانید مرحله ی قبل را برای سر شعله ها نیز انجام دهید. به طور کلی ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی، یه راهکار کارآمد و ساده برای تمیزکاری قطعات پنل اجاق گاز می باشد. در صورتی که لکه های کثیفی پس از شستشو همچنان باقی ماندند یا به خوبی تمیز نشدند، این روش را امتحان کنید. تمام سر شعله ها را داخل یک ظرف که پر از آب گرم است قرار دهید. سپس مقداری جوش شیرین و سرکه را به ظرف اضافه نمایید. حدود بیست دقیقه الی نیم ساعت کنید سپس آب ظرف را خالی کنید و با یک برس نرم و تمیز روی سر شعله ها را تمیز کنید. نتیجه ی کار بسیار لذت بخش خواهد بود.

پاکیزگی کامل رویه گاز

نظافت و پاکسازی سطح اجاق گاز 

برای سطح اجاق گاز کافی است که تمیز کننده‌ی سطوح آشپزخانه را روی سطح اجاق گاز اسپری کنید و کمی صبر کنید تا مواد به لکه های چربی و کثیفی ها نفوذ کند. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز، سطح اجاق را خوب تمیز کنید. در صورت تمیز نشدن یا به جا ماندن کثیفی ها، مقداری جوش شیرین را با سرکه ترکیب کنید و با مقداری آب گرن ترکیب کنید. سپس این مخلوط را روی سطوح مد نظر اسپری کنید. کمی صبر کنید و با دستمال تمیز، روی سطح اجاق گاز را خوب تمیز کنید. بعد از انجام این فرایند متوجه خواهید شد که اجاق گاز همانند روز اولش است.

چیدمان مجدد قسمت های تمیز روی اجاق گاز

پس از انجام تمام مراحل فوق، برای استفاده‌ی مجدد، پس از آنکه قطعات تمیز شدند، از خشک بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. وجود رطوبت، می تواند در عملکرد اجاق گاز اختلال ایجاد کند. در صورتی که این قطعات همچنان رطوبت داشتند، آن ها را با یک حوله ی تمیز خشک کنید. پس از این کار، قطعات را مجددا در جایگاهشان قرار دهید.

تمیزکاری فر اجاق گاز

مرحله‌ی سوم: فرایند نظافت فر

حال پس از آنکه اجاق گاز به خوبی تمیز شد، اکنون زمان آن رسیده که به نظافت فر بپردازیم. برای اینکار مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید.

خارج کردن قفسه و سینی های فر

برای شروع فرایند پاکسازی فر ابتدا باید سینی ها و قفسه های فر را از آن خارج نمایید. برای نظافت آن ها بهترین راه این است مخلوطی از جوش شیرین و آبلیمو با مقداری آب تهیه کنید و آن را روی سطوح سینی فر و قفسه های آن اسپری کنید. حدود 8 ساعت اجازه بدهید تا این مخلوط روی سطوح باقی بماند و به تمام چربی ها و کثیفی ها نفوذ کند. پیشنهاد می کنیم این کار را شب هنگام انجام دهید که تا صبح این مخلوط، تمام کثیفی ها را از بین ببرد. پس از این مرحله شما می‌توانید به راحتی سینی ها و قفسه ها را تمیز کنید. برای تمیز کردنشان، آن ها را با آب ولرم و مایع ظرفشویی شستشو دهید و پس از آن اجازه دهید تا به خوبی خشک شوند. پس از آنکه خوب خشک شدند، مجددا آن ها را داخل اجاق گاز قرار دهید.

اجاق گازهای دوو

جمع بندی

با توجه به راهکارهایی که در مراحل قبل ارائه شد ، شما می توانید به سادگی اجاق گاز و فر خود را به سادگی تمیز کنید و تمامی لکه ها و کثیفی های آزار دهنده را از بین ببرید و از داشتن اجاق گازی پاک و تمیز لذت ببرید. توجه داشته باشید که نظافت مرتب اجاق گاز و فر، روی کیفیت غذاهای شما تاثیر بسیار زیادی دارند. علاوه بر کیفیت و طعم و عطر مواد غذایی، نظافت اجاق گاز و فر به سلامت و پایداری عملکرد آن نیز کمک می کند طول عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد. بنابراین هرگز از نظافت اجاق گاز غافل نشوید.

مدت زمان مطالعه 8 تا 10 دقیقه

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه مرصع پلو مجلسی

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.