جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دکوراسیون محیط اطراف تلویزیون

تصویر نویسنده

تلویزیون یکی از اصلی ترین عناصر تفریحی و سرگرمی در هر منزلی است. به علت کاربرد فراوانی که تلویزیون در زندگی ما دارد و بخش عمده ی سرگرمی افراد است، دکوراسیون اطراف تلویزیون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دلیل این امر هم کاملا مشخص است؛ تلویزیون همواره به عنوان ابزاری برای خلق آسایش و آرامش و به عنوان یکی از کلیدی ترین ابزارهای سرگرمی استفاده می شود. پس باید همیش محیط اطراف آن با سلیقه و زیبایی خاصی تزئین شود. به طور کلی دکوراسیون محیط اطراف تلویزیون می تواند تاثیر زیادی در خلق تجربه ای لذت بخش از تماشای فیلم و سریال به ارمغان بیاورد.

البته فقط بحث زیبایی و دکوراسیون مطرح نیست. بلکه بحث اصول ارگونومی نیز مطرح است. پس علاوه بر بحث دکوراسیون و دیزاین، اصول راحتی و حفظ سلامتی در حین استفاده از تلویزیون نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. زیرا تنها در این صورت است که بهترین نتیجه از خلق لحظات شاد و سرگرم کننده از تماشای فیلم و سریال و هر محتوای جذاب تلویزیونی به وجود می آید. در این محتوا قصد داریم تا به بررسی چند ایده ی جذاب و ساده و مینیمال برای  دکوراسیون شیک و ارگونومیک برای محیط اطراف تلویزیون بپردازیم. پس با دوو همراه شوید تا به بررسی این دکوراسیون و دیزاین های جذاب بپردازیم.

آنچه خواهیم خواند:

اصول ارگونومی در محیط اطراف تلویزیون چیست؟

اصول ارگونومی در محیط اطراف تلویزیون چیست؟

علم ارگونومی به اختصار، علم تطبیق محیط با انسان است به طوری که سلامتی، آرامش و آسایش افراد به بهترین شکل ممکن حفظ شود. در این علم، سعی بر این است که محیط اطراف به شکلی دستخوش تغییر شود، که متناسب با شرایط مختلف افراد و میزان فعالیتی که دارند، کلیه لوازم و وسایل و ابزار آلات مختلف به راحتی در دسرس باشند، کار با آن ها ساده و تا جای امکان لذت بخش باشد و افراد بتوانند برای مدت زمان طولانی احساس راحتی و آسایش داشته باشند.

ارگونومی برای محیط اطراف تلویزیون باید چند مورد را داشته باشد تا بتوان آن محیط را “راحت” در نظر گرفت. مواردی که محیط اطراف تلویزیون باید داشته باشد به شرح زیر است:

 • ارتفاع مناسب تلویزیون
 • فاصله مبل و صندلی ها از تلویزیون
 • میزان نورپردازی محیط
 • میزان نور و صدای تلویزیون

ضمنا اگر می خواهید در مورد تاثیر نور بر تماشای تلویزیون بیشتر بدانید و نکات مربوط به آن را برای خلق تجربه ای تماشایی برنامه‌های دلخواه خود داشته باشید، محتوای تاثیر نور بر کیفیت تماشای تلویزیون را حتما بخوانید.

مطابق با تعریف ارگونومی، محیط اطراف تلویزیون باید از شرایط مناسبی برخوردار باشد تا افراد بتوانند با آرامش و آسایش و راحتی بیشتری به تماشای محتوای مورد علاقه ی خود بنشینند و اوقات خوشی را در کنار خانواده ی خود سپری کنند. حال هر یک از این موارد را به اختصار بررسی می کنیم.

ارتفاع مناسب تلویزیون از سطح زمین

ارتفاع مناسب تلویزیون از سطح زمین

اینکه تلویزیون شما در چه ارتفاعی نسبت به زاویه دید و محلی که شما به تماشای تلویزیون می پردازید قرار دارد، مساله بسیار مهم و حیاتی می باشد. تلویزیون نباید خیلی بالاتر و یا پایین تر از ارتفاعی باشد که شما معمولا به تماشای تلویزیون می نشینید. تلویزیون باید در ارتفاع مناسبی قرار بگیرد و نباید در حین تماشای آن دچار سختی و یا مشکلی شوید. ارتفاع نامناسب تلویزیون می تواند منجر به افت کیفیت تماشای تلویزیون شود.

به همین دلیل باید به خوبی بررسی شود که آیا تلویزیونی که روی میز قرار بگیرد ارتفاع مناسبی دارد یا اینکه باید آن ر ا روی دیوار نصب کرد؟ این مساله به موارد زیادی از جمله سلیقه و محیط منزل شما بستگی دارد. اما همیشه باید این را در نظر بگیرید که راحتی و آسایش شما ملاک اصلی است. برای راهنمایی در مورد ارتفاع مناسب برای تلویزیون پیشنهاد می کنیم که حتما محتوای نکات مهم نصب تلویزیون‌ را مطالعه کنید.

فاصله مبل و صندلی ها از تلویزیون

فاصله ای که از آن به تماشای تلویزیون می پردازید فاکتور فوق العاده مهم و حیاتی به شمار می آید. رعایت فاصله ی مناسب برای تماشای تلویزیون مهم ترین عاملی است که می تواند تضمین کننده سلامت چشمان شما باشد و در عین حال فاصله ی نامناسب می تواند سلامتی چشمان را به خطر بیاندازد. به طور کلی، توصیه می شود که 2 الی 3 برابر اندازه ی نمایشگر تلویزیون از آن فاصله داشته باشید. این فاصله که به فاصله ی تماشای ایمن نیز شناخته می شود برای تمام تلویزیون ها صدق می کند. پیشنهاد میکنیم برای آگاهی بیشتر و دقیق تر در مورد فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون، محتوای تلویزیون مناسب برای خانه شما و مقاله ی نکات مهم نصب تلویزیون را مطالعه کنید.

میزان نورپردازی محیط اطراف تلویزیون

نور محیط از فاکتورهای مهم و اساسی برای تماشای راحت تر و بهتر تلویزیون است. به طور کلی، نور و میزان آن همیشه از اصلی ترین فاکتورهایی است که در علم ارگونومی مورد بررسی قرار می گیرد. نور محیط همیشه باید به صورت اصولی و با حساسیت زیادی تنظیم شود که منجر به کلافگی و کاهش انرژی و خستگی نشود. بهتر است در طول روز از نورهای طبیعی و در هنگام تاریکی از نورهای مصنوعی مانند انواع چراغ های LED، لامپ های توکار، لوستر و آباژورها استفاده کرد. اگر میخواهید به طور دقیق نکات مربوط به تنظیم نور مناسب محیط اطراف تلویزیون را بدانید، حتما مقاله ی تاثیر نور بر کیفیت تماشای تلویزیون را مطالعه کنید. در این مقاله راهکارهای ایجاد بهترین و مناسب ترین میزان نور در طول رو ز برای تماشای تلویزیون را آموزش دادیم.

نور و تاثیر آن بر محیط اطراف تلویزیون

میزان نور خروجی از تلویزیون

میزان نور خروجی از تلویزیون می تواند زیان بار باشد مخصوصا اگر این نور متناسب با میزان نور محیط و متناسب با شرایط تماشای برنامه و محتوای تلویزیونی نباشد. شما باید همیه در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین عواملی که در بهینه سازی تماشای برنامه ی تلویزیونی موثر ت میزان نور به اندازه می باشد. این میزان نور باید متناسب با دو چیز تنظیم شود:

 • میزان نوری که در محیط وجود دارد
 • میزان نور محتوایی که تماشا می کنید

اگر محیط شما از نور زیادی بهره مند است و در طول روز نور طبیعی خورشید به خوبی به منزل شما وارد می شود، نور تلویزیون نیز باید به همان نسبت زیاد باشد که شما بتوانید راحت به تماشای تلویزیون بنشینید. حال اگر محیط خانه ی شما از در طول روز از نور کمی برخوردار می شود، و اکثر اوقات محیط خانه کم نور است، به همان نسبت باید نور تلویزیون نیز کم باشد تا به چشمان افراد آسیب نزند. دقت کنید میزان نور به طور کلی باید به نحوی باشد که افراد در هنگام تماشای تلویزیون برای دیدن محتوا تلاش نکنند و یا نخواهند با دقت زیاد و تمرکز به تلویزیون خیره شوند بلکه باید میزان نور طوری باشد که افراد راحت بتوانند محتوای تلویزیونی را خیلی راحت ببینند.

محتوای تلویزیونی اگر یک فیلم است که محیط و اتمسفر آن از تم تاریک و کم نور استفاده شده است، باید نور تلویزیون به اندازه ای افزایش داده شود که بتوان به راحتی جزئیات فیلم را تماشا کرد و برای تم رنگی روشن و پر نور این قضیه کاملا برعکس می شود.

پیشنهاد می کنیم برای اینکه به بهینه ترین شکل ممکن بتوانید نور تلویزیون را تنظیم کنید محتوای بهترین تنظیمات برای کیفیت بالاتر تصاویر تلویزیون را بخوانید.

چه دکوراسیونی مناسب محیط اطراف تلویزیون است؟

همانطور که قبلا هم به این مورد اشاره کردیم، محیط اطراف تلویزیون با موارد و المان های مختلفی می تواند تزئین شود. مهم ترین چیزی که همیشه و تحت هر شرایطی باید در نظر داشته باشید این است که این تزئینات باید مطابق با سلیقه ی خود و خانواده ی شما باشد تا بتوانید در هنگام تماشای تلویزیون لذت ببرید. متخصصین علوم ارگونومی بر این باورند که هرچیزی که بتواند منجر به ایجاد احساس خوشایند در حین انجام کاری شود، می تواند میزان لذت بردن از آن فعالیت را تا 63% افزایش دهد! پس اگر می‌خواهید از تماشای فیلم و سریال و محتوای تلویزیون لذت بیشتری ببرید و تجربه ی متفاوتی را برای خود و خانواده ی خود رقم بزنید، دکوراسیون دلخواه خود را پیاده کنید.

ما برای شما چند راهکار دلخواه و ساده و جذاب را در نظر داریم که می توانند لذت تماشای تلویزیون را دو چندان کند. پس با ما همراه باشید.

چه دکوراسیونی مناسب محیط اطراف تلویزیون است؟

تغییر تم محیط اطراف تلویزیون 

این راهکار از سایر راهکارهایی که به شما ارائه خواهیم کرد، کمی سخت تر و هزینه بر تر هست اما نتیجه و تاثیر شگفت آوری بر محیط اطاف تلویزیون خواهد گذاشت. این راه کار چیزی نیست جز تغییر تم محیط. برای این کار باید ابتدا تم مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر از تم های شیک و شاهانه و با کلاس لذت میبرید، استفاده از کاغذ دیواری و یا رنگ هایی با تم قهوه ای روشن، سفید، شیری، صدفی، چوبی، مشکی و…. میتوانند تم کلاسیک و فوق العاده شیکی به محیط بدهند. این انتخاب شماست که برای پیاده سازی این تم، از کاغذ دیواری استفاده کنید یا از انواع رنگ های روغن یا اکریلیک دیوار استفاده نمایید.

حتی تعویض و تغییر فرشی که روی زمین محیط تلویزیون قرار دارد نیز می تواند یک ایده ی فوق العاده باشد. پس دست شما در این نوع ایجاد تغییرات کاملا باز است. فقط باید به بودجه ی خود نیز توجه داشته باشید چون ایجاد این تغییرات می تواند هزینه بر باشد. اما هیچ نگران نباشید ما راهکارهای ساده تر و کم خرج تری نیز در نظر داریم.

استفاده از اشیا دکوری جذاب و مینیمال

حتما تا به حال گذرتان به مغازه های جذاب لوازم دکوری خورده است. یکی از راه های ساده ای که می تواند به محیط اطراف تلویزیون شما ظاهری بسیار شیک و جذاب دهد، استفاده از اشیا دکوری است. استفاده از مجسمه های سرامیکی، چوبی، فلزی و سنگی میتواند ظاهری شیک و فوق العاده به محیط اطراف تلویزیون شما دهد. ضمنا فقط مجسمه نیست؛ شما می توانید از ساعت های کلاسیک و شیک، گرامافون و صفحه های موسیقی و حتی چراغ های کوچک و مینیمال برای ایجاد روشنایی کوچک و تزئینی استفاده کنید.

استفاده از عناصری که در علم فنگ شویی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند آرامش و زیبایی را با هم به محیط اطراف تلویزیون شما هدیه دهد. به طور کلی لوازمی که از عناصر طبیعی ایجاد شده اند جز لوازم فنگشویی به حساب می‌آیند. عناصر به کار رفته شده در لوازم فنگ شویی از آب، آتش، خاک، فلز، چوب و خاک هستند. پس لوازمی انواع مجسمه های چوبی، فلزی و سفالی و همینطور لوازمی چون انواع شمع و عود و چوب صندل، گلدان و حتی ظروف جذاب و مینیمال چینی و انواع کوزه و گلدان که در آن گل و گیاهی قرار دارد گزینه های بسیار مناسبی برای دکوراسیون محیط اطراف تلویزیون به حساب می آیند.

بنابراین در انتخاب اشیا جذاب و دکوری اصلا محدودیتی را برای خود ایجاد نکنید. بلکه به دل فروشگاه های لوازم دکوری بروید و آن چیزی که برای شما آرامش و حس لذت بخشی ایجاد می کند را تهیه کنید.

استفاده از اشیا دکوری جذاب و مینیمال

استفاده از المان های طبیعی برای محیط اطراف تلویزیون

همیشه از عناصر طبیعی و گل و گیاهان به عنوان یک منبع فوق العاده برای آوردن آرامش به محیط و زیباسازی محیط استفاده می‌شود. چه جایی بهتر از خانه و محل آرامش و استراخت برای آوردن آرامش بیشتر؟ به شما توصیه می کنیم برای اینکه محیط اطراف تلویزیون شما دکوراسیون زیبایی داشته باشد که بتواند احساس آرامش و راحتی بیشتری را برای شما و خانواده بیاورد، حتما از المان های طبیعی و انواع گل و گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. از انواع گیاهان آپرتمانی جذابی که می توانید برای دکوراسیون محیط اطراف تلویزیون استفاده کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بامبو
 • برگ انجیری
 • سانسوریا
 • سینگونیوم
 • کراسولا خرفه ای یا گیاه یشم
 • دیفن باخیا
 • دراسنا یا درخت اژدها
 • آگلونما یا گیاه همیشه سبز چینی
 • شفلرا
 • پیرومیا یا گل قاشقی
 • پیله آ
 • انواع پتوس ها

اینکه تا چه اندازه از گیاهان آپارتمانی می خواهید استفاده کنید کاملا اختیاری بوده و به علاقه ی شما بستگی دارد. اگر که وجود المان های طبیعی متنوع و زیاد برای شما جذابیت دارد، با خیالی راحت محیط اطراف تلویزیون را پر از این گیاهان جذاب و رنگی کنید.

تغییر در نورپردازی محیط اطراف تلویزیون

تغییر در نورپردازی محیط اطراف تلویزیون

همانطور که در بالاتر تاکید کردیم، نور محیط تاثیر فوق العاده زیادی در میزان زیبایی محیط و همچنین راحتی تماشای تلویزیون دارد. نور جز مهم ترین مسائلی است که در علوم ارگونومی به آن می پردازند. نور کافی و مناسب تاثیر بسیار مثبتی در خلق خوی افراد و همچنین میزان بهره وری آن ها دارد.

حالا در بحث دکوراسیون و دیزاین، نور می تواند جذابیت بصری بسیار زیابیی را ایجاد نماید. پیشنهاد ما به شما این است که تا جای امکان از نورهای مستقیم و لوستر و نورهای LED پر نور بالای تلویزیون استفاده نکنید چون ممکن است نور در صفحه نمایش بیفتد و روی کیفیت نمایش تصاویر محتوای تلویزیونی تاثیر منفی داشته باشد. به جای اینکار شما می توانید از انواع ریسه ها و نور های مخفی در پشت و کناره های تلویزیون و از آباژورهای شیک و مینیمال در اطراف تلویزیون استفاده نمایید. البته این به سلیقه و ترجیحات و حتی بودجه ی مورد نظر شما بستگی دارد. اگر که از چراغ های LED و لوسترها بیشتر لذت میبرید، این نوع چراغ ها را تهیه نمایید. فقط توه داشته باشید تا میزان نور و زاویه چراغ ها به گون ای باشد که نور مستقیم در در صفحه نمایش نیفتد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا جای امکان به بررسی راه حل های ساده و جذابی که میتواند به دکوراسیون محیط اطراف تلویزیون شما کمک کند بپردازیم. سعی ما بر این است تا همواره با ارائه راهکارهای ساده و جذاب، آرامش و راحتی را به منزل شما هدیه دهیم. مشخصا تماشای تلویزیون مختص به اوقاتی است که افراد میخواهند استراحت کنند و به دنبال آرامش هستند. پس چه چیزی بهتر از داشتن محیطی امن و آرام و زیبا، که با دکوراسیون و دیزاین اصولی، آرامش را به شما هدیه می دهد؟

مدت زمان مطالعه 20 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.