نکات مهم نصب تلویزیون‌های LED روی دیوار

تعیین بهترین دیوار برای نصب تلویزیون LED، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری افرادی است که وارد خانه جدیدی شدند و یا به دنبال تغییر چیدمان هستند. شاید با خود تصور کنید که این مساله چندان هم سخت نیست و به راحتی می‌توان بهترین مکان را پیدا کرد. در صورتی که بدانید نصب صحیح تلویزیون بر روی دیوار مخصوصا تلویزیون های LED، چه تاثیر مثبتی بر روی کیفیت تصویر، کاهش فشار بر روی گردن و بینایی شما دارد حتما نظر خود را عوض می‌کنید. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

5 نکته برای نصب تلویزیون‌های LED

برای تجربه بهتر از تماشای تلویزیون LED، پیشنهاد می‌شود که آن را بر روی دیوار نصب کنید. چرا که جای کمتری را اشغال می‌کند و زیبایی بیشتری بر خانه شما می‌بخشد. امروزه بیشتر افراد تمایل دارند که تلویزیون خود را بر روی دیوار نصب کنند؛ چون علاوه بر زیبایی و اشغال فضلی کمتر، احتمال سقوط تلویزیون بر روی زمین هم کمتر خواهد شد. خصوصا که تلویزیون‌های LED امروزی بسیار بزرگتر و سبکتر از مدل‌های قدیمی هستند.

در صورتی که کودک خردسال دارید هم پیشنهاد می‌کنیم تا تلویزیون LED خود را بر روی دیوار نصب کنید تا دیگر دست فرزندتان به تلویزیون نرسد و احتمال آسیب به صفحه نمایش حساس تلویزیون LED به حداقل برسد. در این قسمت تصمیم داریم 5 نکته مهم در زمینه نصب تلویزیون بر روی دیوار را به شما توضیح دهیم تا به راحتی بهترین نقطه برای تلویزیون خود را پیدا کنید و سپس آن را خودتان نصب کنید.

ارتفاع مناسب نصب تلویزیون LED چقدر است؟

ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون سری LED اندازه مشخصی نیست و بر اساس خانه و سبک زندگی شما تعیین می‌شود. قانون کلی ارتفاع تلویزیون LED از زمین به این صورت است که سر بیننده در حالت عادی و در حین تماشای تلویزیون باید در راستای نقطه فرضی در وسط نمایشگر تلویزیون LED قرار بگیرد. به عبارتی دیگر بیننده برای تماشای کامل صفحه تلویزیون، نباید نیازی به جابه‌جایی سر خود داشته باشد. این مساله می‌تواند در بلند مدت تاثیر بدی بر روی عضلات گردن داشته باشد و به همین دلیل باید برای ارتفاع تلویزیون حساسیت زیادی به خرج داد.

سبک زندگی شما نیز در انتخاب بهترین ارتفاع نصب تلویزیون LED موثر است. در صورتی که شما بر روی زمین تلویزیون تماشا می‌کنید نیاز به نصب نمایشگر خود در ارتفاعی پایین تر خواهید داشت. اما اگر بر روی مبل یا صندلی تلویزیون تماشا می‌کنید، نیاز به نصب آن در ارتفاع بالاتری دارید. در صورتی که ارتفاع کاناپه یا صندلی شما پایین‌تر یا بالاتر از حد عادی است، حتما در هنگام نصب تلویزیون بیشتر یا کمتر بودن ارتفاع را در نظر بگیرید. همچنین اگر قد شما و دیگر اعضای خانواده با یکدیگر تفاوت زیادی دارد، نسبت به انتخاب ارتفاع مناسب برای تمام اعضای خانواده حساس باشید.

فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون LED چقدر است؟

شما می‌توانید با کم و زیاد کردن فاصله خود با تلویزیون، ارتفاع مناسب سر با صفحه نمایش را تغییر دهید. با این حال باید نسبت به تاثیر نور صفحه نمایش بر روی چشمانتان آگاه باشید. با بزرگتر شدن صفحه نمایش، لزوم فاصله داشتن از تلویزیون در حین تماشای فیلم نیز بیشتر می‌شود چرا که نزدیک شدن بیش از حد به صفحه نمایش می‌تواند در بلند مدت بر روی بینایی فرد تاثیر مخرب داشته باشد.

هرچه به تلویزیون نزدیکتر شوید، بیشتر در معرض نور تلویزیون خواهید بود. در صورتی که این فاصله استاندارد نباشد، می‌تواند بر چشم‌ها و حتی پوست شما تاثیر منفی بگذارد. خستگی چشم‌ها و کاهش بینایی از عوارض رایج انتخاب نامناسب فاصله تلویزیون تا کاناپه یا مکان تماشای تلویزیون شماست.

لازم به ذکر است که تنها نزدیک نشستن به تلویزیون تاثیر منفی ندارد؛ بلکه دور بودن بیش از حد از صفحه نمایش نیز می‌تواند در بلند مدت چشمان شما را اذیت کند. خصوصا اگر تمایل به دیدن کامل جزئیات یا نوشته‌های زیرنویس داشته باشید. به همین دلیل شما باید تنها در فاصله استاندارد با LED خود بنشینید و این فاصله برای تمام دستگاه‌ها یکسان نیست. هرچه صفحه نمایش بزرگتر شود، نیاز است که بیننده دورتر بنشیند. فاصله مناسب بین تلویزیون‌ و مکان تماشای کاربر بر اساس سایز حدودی دستگاه به شکل زیر است:

 • سایز 48 اینچ: محدوده 220 سانتی متر
 • سایز 58 اینچ: محدود 260 سانتی متر
 • سایز 65 اینچ: محدوده 3 متر
 • سایز 85 اینچ به بالا: بیشتر از 4 متر

لازم به ذکر است که فواصل بالا دقیق نیست و بیشتر تاکید بر آن است که برای تماشای تلویزیون، از مقادیر بالا به تلویزیون خود نزدیکتر نشوید. شما می‌توانید محدوده های بالا را تا یک متر افزایش دهید اما بیشتر از این میزان می‌تواند دیدن جزئیات فیلم‌ها را برای شما سخت کند.

تلویزیون را کجا نصب کنیم؟

برای نصب تلویزیون LED خود ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید آن را کجا نصب کنید. آیا می خواهید آن را در اتاق پذیرایی نصب کنید؟ یا اینکه میخواهید تلویزیون خود را در اتاق خواب خود نصب کنید؟ بعد از انتخاب محل مورد نظر، سپس باید در همان فضا به دنبال بهترین مکان برای نصب باشید. بهترین دیوار در هر فضا، دیواری است که نور را در خود بازتاب نمی‌کند و موجب کاهش کیفیت تصویر نمی‌شود. همچنین در هنگام پیدا کردن بهترین دیوار باید به لزوم رعایت فاصله با صفحه نمایش بر اساس سایز دستگاه خود نیز دقت کنید.

در صورتی که بر روی مبل یا صندلی فیلم میبینید، حتما دیواری را انتخاب کنید که کاملا روبروی مبلمان باشد تا بیننده برای تماشا کردن نیازی به چرخاندن سر خود به سمت صفحه نمایش نداشته باشد. همچنین بیننده باید به خوبی بتواند تمام صفحه را ببیند و قسمتی از لوازم خانه مسیر دید او را مسدود نکند. نکته دیگری که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، چیدمان صحیح لوازم خانه است. بهترین جای نصب، دیواری است که هماهنگی تلویزیون با دیگر لوازم خانه را بیشتر می‌کند و به چیدمان خانه شما زیبایی بیشتری می‌بخشد.

چگونه بازتاب نور در صفحه نمایش را کاهش دهیم؟

یکی از مواردی که می‌تواند تماشای تلویزیون را سخت و عذاب آور کند، بازتاب نور آفتاب از صفحه نمایش است. این مساله علاوه بر ببینده تاثیر بدی بر روی تلویزیون هم خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از نصب دستگاه در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری و سعی کنید دیواری را انتخاب کنید که نسبت به پنجره اصلی خانه، زاویه 90 درجه داشته باشد تا نور کمتری به سمت صفحه نمایش منتقل شود.

در صورتی که مشکل شما با انتخاب دیوار با زاویه 90 درجه با پنجره حل نشد، پیشنهاد می‌کنیم که از پرده ی ضخیمی جهت جلوگیری از ورود نور و بازتاب آن بر روی صفحه نمایش استفاده کنید. توجه داشته باشید که بازتاب نور تنها مختص آفتاب نیست و باید در حین نصب، محل قرارگیری لامپ‌های اصلی خانه نیز در نظر بگیرید تا در شب نور بر روی صفحه نمایش نیفتد. البته این مشکل تا حد زیادی با روشن کردن لامپ‌های دیگر قابل حل خواهد بود.

چگونه پایه دیواری مناسب برای نمایشگرمان انتخاب کنیم؟

پس از انتخاب بهترین دیوار جهت نصب، شما باید یک پایه دیواری مناسب یا براکت برای تلویزیون LED خود انتخاب کنید. در برخی از مواقع پایه دیواری می‌تواند استفاده از دستگاه را برای شما آسان‌تر کند و تماشای تلویزیون راحت‌تر شود. چرا که ممکن است دیواری با استانداردهای گفته شده پیدا نشود و شما زاویه مناسب با صفحه نمایش را نداشته باشید یا بازتاب نور غیر قابل کنترل باشد. چاره این مشکلات استفاده از یک پایه دیواری یا براکت مناسب است که می‌تواند زاویه مناسب و شیب مورد نیاز را ایجاد کند. در حال حاضر 3 نوع براکت تلوزیون، در بازار وجود دارد:

 • پایه دیواری ثابت:

  این مدل کاملا ثابت است و صفحه نمایش تکان نمی‌خورد. بنابراین فقط به درد افرادی می‌خورد که دیوار منتخب آنها کاملا ایده‌آل است و نیاز به هیچ تغییری در آن نیست. لازم به ذکر است که پایه دیواری ثابت در مقایسه با مدل‌های دیگر از قیمت پایین تری برخوردار است و عمر بسیار بالایی دارد.

 • پایه دیواری متحرک:

  این مدل می‌تواند صفحه نمایش را به سمت چپ و راست مایل کند و بهترین انتخاب برای کسانی است که مبلمان آنها به صورت مستقیم روبروی تلوزیون قرار نگرفته است. از آنجا که شما می‌توانید پس از تماشای تلوزیون آن را به حالت عادی برگردانید، این مساله تاثیر بدی در چیدمان منزل شما نخواهد داشت.

 • پایه دیواری چرخشی:

  این مدل که به آن براکت بازویی نیز می‌گویند، می‌تواند به صورت 360 درجه تلوزیون را بچرخاند و محدودیتی در تغییر جهت آن نیست. لذا شما می‌توانید شیب صفحه نمایش دستگاه را بر اساس نیاز بیننده به بالا و پایین نیز تغییر داده و از ایجاد مشکل بازتاب نور در صفحه نمایش خود جلوگیری کنید.

نکته دیگری که باید در هنگام انتخاب پایه دیواری در نظر داشته باشید، حداکثر توان تحمل وزن تلوزیون توسط براکت و نوع دیوار منتخب شماست. بنابراین هنگام خرید، وزن تلوزیون LED خود را در نظر گرفته و مطمئن شوید که این براکت می‌تواند به راحتی وزن دستگاه را تحمل کند.

همچنین باید از جنس دیواری که برای نصب تلوزیون خود انتخاب کرده‌اید آگاه باشید تا بهترین پایه دیواری را انتخاب کنید. به عنوان مثال دیوارهای چوبی و MDF نمی‌تواند وزن تلوزیون را تحمل کند و نیاز است که تغییراتی در این محل اعمال شود. همچنین نصب دیوارکوب بر روی دیوارهای کناف کاری شده نیز متفاوت است. لازم به ذکر است که بی‌توجهی به این موارد می‌تواند منجر به افتادن ناخواسته تلوزیون بر روی زمین شود.

راهنمای نصب تلویزیون LED روی دیوار

پس از انتخاب بهترین دیوار و مناسب‌ترین پایه دیواری بر اساس نیاز و شرایط کاربر، نوبت به نصب تلویزیون LED بر روی دیوار میرسد. در صورتی که لوازم لازم و تجربه فنی کافی در این زمینه را دارید، می‌توانید این کار را بدون کمک گرفتن از نصاب انجام دهید. تنها کافیست مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 1. قطعات پایه دیواری را با دست بر روی دیوار بگیرید و از جای نصب دستگاه کاملا مطمئن شوید. در این مرحله اندازه کامل تلوزیون و فضایی که اشغال خواهد کرد را در نظر داشته باشید.
 2. پس از اطمینان از جای دستگاه، نقاطی که باید براکت در داخل دیوار پیچ شوند را با یک مداد علامت بزنید.
 3. با استفاده از دریل مناسب، محل علامت زده شده را سوراخ کنید.
 4. رول پلاک را وارد سوراخ کرده و پایه دیواری را با پیچ مخصوص بر روی دیوار نصب نمایید.
 5. خاک‌های ریخته شده از دیوار را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.
 6. قسمت دوم براکت را با استفاده از پیچ و واشر روی تلویزیون نصب کنید.
 7. تلوزیون را با کمک فرد دیگری به سمت دیوار ببرید و دو قطعه براکت را به یکدیگر نصب کنید. لازم به ذکر است که نصب دو تکه براکت نیازی به پیچ ندارد و به صورت کشویی روی یکدیگر قرار خواهند گرفت.
 8. در صورت خرید پایه دیواری متحرک یا چرخشی شکل قرارگیری تلوزیون و زاویه دید صفحه نمایش را کاملا تنظیم کنید.

توجه کنید، علاوه بر این‌که باید جنس دیوار منتخب و استحکام مصالح آن را در نظر داشته باشید، باید از عدم وجود سیم برق در مناطقی که دریل می‌زنید نیز آگاه شوید. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه آسیب به خود و خانه، بدون اطمینان از عدم وجود سیم برق در نواحی علامت زده شده دست به انجام هیچ کاری نزنید.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.