جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اهمیت Refresh Rate در کیفیت تصاویر تلویزیون

تصویر نویسنده

امروزه با پیشرفت فوق‌العاده سریع تکنولوژی مخصوصا در حوزه تکنولوژی نمایشگرهای دیجیتالی و تلویزیون، تماشای فیلم و سریال جذابیت دو چندانی پیدا کرده است. هر زمان که پای تماشای فیلم و سریال و سایر محتواهای تلویزیونی در میان است، کیفیت نرم و روان اصلی‌ترین پارامتری است که هرکسی به دنبال آن است. تصور کنید که بعد از ماه‌ ها انتظار، بالاخره فیلم و سریبال مورد علاقه‌ی شما اکران‌شده و شما می‌خواهید آن را تماشا کنید. دور از انصاف است که بعد از این مدت، بخواهید آن را با کیفیت پایین تماشا کنید. در نظر داشته باشید عوامل زیادی در کیفیت نمایش تصاویر و محتواهای تلویزیونی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به رزولوشن تصاویر، نرخ تصویر یا Frame Rate و نرخ تازه سازی آن یعنی Refresh Rate، میزان رنگ و نور، Contrast و حجم رنگ تصاویر در صحنه‌های مختلف، میزان Sharpness و… بستگی دارد.

اما همواره یک پارامتر در میان تمام این ویژگی‌ها وجود دارد که میزان اهمیت آن به قدری زیاد است که می‌توان ادعا کرد که از تمام پارامترهایی که گفتیم اهمیت بیشتری در نمایش تلویزیون دارد. این ویژگی نرخ تازه سازی تصاویر یا Refresh Rate است. ممکن است این سوال را از خود بپرسید این ویژگی چطور ممکن است از سایر ویژگی‌های کیفیت نمایش تصاویر اهمیت بیشتری دارد؟ پیش از آنکه میزان اهمیت Refresh Rate را بررسی کنیم بهتر است که این ویژگی را به طور کامل بررسی کنیم.

آنچه خواهیم خواند:

Frame Rate بالا تجربه‌ای شیرین از بازی‌های ویدئویی

نرخ تصویر یا Frame Rate چیست؟

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن مفهوم نرخ تصویر یا Frame Rate را توضیح دهیم، هر محتوای ویدئویی که به نمایش در می‌آید در حقیقت مجموعه‌ای از تصاویر است که با سرعت بالایی به نمایش در می‌آید. در حقیقت فیلم، نمایش پشت سر هم تصاویر متعددی است که با سرعت مشخصی از یک صحنه، توسط دوربین فیلم برداری ضبط و تهیه شده‌است.

این سرعت به قدری زیاد است که چشم انسان توانایی تشخیص حرکت این تصاویر را ندارد و نمی‌تواند عکس‌ها و تصاویر را به صورت مجزا تشخیص دهد و به همین دلیل به صورت یک فیلم متحرک آن را می‌بیند. به هر یک از این تصاویر، یک فریم یا به عبارت دیگر Frame می گویند و به سرعتی که این تصاویر به نمایش در می‌آیند نرخ تصویر، فریم ریت یا به عبارتی Frame Rate می‌گویند. نرخ تصویر را در واحد زمانی ثانیه اندازه‌گیری می‌کنند و با واحد آن را با fps مشخص می‌کنند.

به طور مثال وقتی گفته‌می‌شود فیلمی با سرعت 60 fps به نمایش در آمده‌است، به این معنی است که این فیلم در هر ثانیه‌، 60 تصویر را به مخاطب خود نشان می‌دهد. مساله این است که هرچه سرعت حرکت این تصاویر بیشتر باشد، تشخیص تغییر این تصاویر سخت تر شده و حرکت تغییرات به صورت یکنواخت بنظر می‌رسد. بنابراین هر چقدر محتوای ویدئویی fps بالاتری داشه باشد، تصاویر روان‌تر و نرم‌تر حرکت خواهند کرد.

حرکت نرم و روان تصاویر باعث می‌شود کیفیت تصاویر بیشتر و بهتر به نظر بیایند. بنابراین هرچه محتوای ویدئویی با نرخ تصویر یا Frame Rate بالاتری تهیه شده‌باشد و به نمایش در بیاید، کیفیت بهتر و بالاتری برای مخاطب ایجاد خواهد شد. پس می‌توان چنین گفت که میزان نرخ تصویر رابطه مستقیمی با کیفیت نمایش تصاویر دارد.

عنصری حیاتی برای بازی های اکشن و پر سرعت به نام Refresh Rate

نرخ تازه سازی یا Refresh Rate چیست؟

نرخ تازه سازی، یک پارامتر بنیادی در تلویزیون‌ها و سایر نمایشگرها می‌باشد که به میزان توانایی آن نمایشگر در بازسازی تصاویر در حال نمایش، اطلاق می‌شود. به عبارتی دیگر، به تعداد دفعاتی که نمایشگر می‌تواند تصویر را مجددا ایجاد و ارائه دهد نرخ تازه سازی یا Refresh Rate می‌گویند. واحد نرخ تازه سازی یا Refresh Rate را با هرتز (HZ) اندازه گیری می‌کنند. اگر بخواهیم در یک مثال توضیح دهیم، یک مانیتور 60 هرتزی، می‌تواند در مدت تنها یک ثانیه 60 بار تصویر نمایش داده شده روی نمایشگرش را بازسازی کند.

به طور کلی نمایشگرها با 60 هرتز، 120 هرتز، 144 هرتز، 240 و 480 هرتز هرتز ارائه می‌شوند. هرچه این عدد بزرگتر باشد، در نتیجه نمایش ویدئوها باکیفیت تر و روان تر خواهند بود. این موضوع به این معنی است که تصاویر روان تر و سریع تر و بهتر ظاهر می‌شوند و تاری حرکت را مخصوصا در سرعت نمایش‌های بالا مانند موقعیت‌های فیلم‌های اکشن و مسابقات ورزشی پر سرعت مانند مسابقات فرمول 1، کاهش می‌دهد و وضوح را فوق العاده افزایش می‌دهد.

تاثیرات معجزه آسای Refresh Rate بالای تلویزیون ها

مزایایی که نرخ تازه سازی یا Refresh Rate دارد چیست؟

با روند پیشرفت فناوری نمایش تصاویر، نرخ تازه‌سازی تصاویر یا Refresh Rate در تلویزیون‌ها به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین پارامترهای موثر در خلق تجربه‌ی بصری منحصر به فرد کاربران تلویزیون، به طور چشمگیری به یک اِلمان حیاتی تبدیل شده‌است. همانطور که قبلا گفته‌شد، نرخ تازه سازی تصاویر یا همان Refresh Rate به عنوان تعداد فریم‌های جدیدی که در هر ثانیه به تلویزیون ارسال می‌شود، تعریف می‌شود. این مقدار بر حسب هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود. مزایایی که این قابلیت با خود به همراه دارد به قدری مهم و حائز اهمیت است که نبود آن باعث اختلال در تجربه‌ی بصری خوشایند مخاطبین می‌شود. اگر بخواهیم کمی جزئی تر به تاثیرات شگفت انگیزی که نرخ تازه سازی در بهبود کیفیت تجربه تماشایی تصویر دارد بپردازیم بایستی عملکرد آن را درچند پارامتری که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، بررسی نماییم. 

مزایای تلویزیون‌های قدرتمند با نرخ تازه سازی تصاویر بالا

ارتقا و بهبود چشم‌گیر تصاویر با افزایش Refresh Rate

همان طور که قبلا گفته شد، با افزایش Refresh Rate یا نرخ تازه‌سازی، تصاویر نمایشگر تلویزیون با وضوح و شفافیت بسیار بیشتری به نمایش در می‌آیند. تاثیر نمایشگر قدرتمندی که نرخ تازه سازی تصویر در آن بالا است، در هنگام پخش محتواهای این موضوع را بیشتردر محتواهایی که جلوه‌های ویژه و صحنه‌های پر سرعتی دارند. به طور مثال، در سری فیلم‌های سریع و خشن (Fast & Furious) که اتفاقات زیادی در مدت زمان کم به وقوع می‌پیوندند، برای اینکه تصاویر با کیفیت خوبی به نمایش در بیایند باید نمایشگر از نرخ تازه سازی تصاویر خوبی برخوردار باشد در غیر این صورت ویدئوها به صورت بریده بریده پخش می‌شوند. پس می‌توان چنین برداشتی کرد که برای تماشای فیلم و سریال‌های مورد نظر به طریقی روان‌تر و با کیفیت تر و عملا ارتقا و بهبود چشم گیر تصاویر، باید از یک سیستم خوب و با کیفیت استفاده کرد.

ثبت لحظات هیجان انگیز با نرخ تازه سازی بالای تصاویر تلویزیون‌های دوو

حفظ جزئیات در حرکت توسط Refresh Rate

هنگامی که سرعت نمایش تصاویر بالا می‌رود، حفظ کیفیت و جزئیات تصاویر سخت تر پیچیده تر می‌شود. این پیچیدگی خصوصا هنگام تماشای سریال‌ها و فیلم هایی که ژانر ترسناک دارند و یا جدا از ژانر محتوا، در تهیه و ساخت این محتواها از تم سیاه و تاریک استفاده می‌شود، بیشتر مشهود است. در این مواقع چشم انسان گاها دچار خطاهای جزئی می‌شود و ممکن است کیفیت تماشای فیلم تا حد نامطلوبی از نظر مخاطب کاهش پیدا کند.

اینجاست که نقش اساسی و حیاتی Refresh Rate یا نرخ تازه سازی به شدت می‌درخشد. در اکثر صحنه هایی که در تاریکی فیلم برداری شده‌اند و حرکات و صحنه‌های سریع وجود دارد، نرخ تازه‌سازی بالا اجازه می‌دهد تا جزئیات حرکات سریع حفظ شود. این امر به تجربه بصری تماشا کنندگان کمک چشمگیری می‌کند.

نهایت لذت بازی‌های ویدئویی با تلویزیون های دوو

بهبود تجربه گیمینگ با Refresh Rate بالا

برای بازی‌های ویدئویی نظیر Call of Duty War Zone و سری جدید بازی مورتال کمبت با عنوان Mortal Kombat 1 که مملو از حرکت‌های دینامیک و فوق العاده سریع برخوردارند، Refresh Rate بالا اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. زیرا این نرخ توانایی بالقوه‌ای را برای بازیکنان فراهم می‌کند تا در مواجهه با حرکت‌های سریع و پیچیده، واکنش‌های سریعتر و دقیق‌تری داشته‌باشند که به طور مستقیم بر عملکرد و نتیجه بازی تأثیر می‌گذارد.
پس اگر که اهل بازی‌های ویدئویی هستید حتما باید قابلیت نرخ تازه سازی تلویزیون را به عنوان یک عامل کلیدی در نظر بگیرید. در این صورت است که می‌توانید تجربه‌ای عالی از و لذت بخش از بازی ویدئویی داشته باشید.

تلویزیون‌های هوشمند دوو مناسب برای اهداف گیمینگ

جمع بندی و نتیجه گیری

به طور کلی، عوامل بسیار زیادی برای نمایش بی عیب و نقص یک محتوای ویدئویی لازم است. پارامترها و اِلمان‌ های زیادی در کنار همدیگر منجر به پدید آمدن پدیده‌ای با کیفیت و تجربه‌ی لذت بخش تماشای محتوای ویدئویی می‌شوند. یکی از این عوامل مهم، نرخ تازه سازی تصاویر یا همان Refresh Rate می‌باشد که در خلق تجربه‌ی نمایش نرم و روان و با کیفیت تصاویر نقش اساسی دارد. تلویزیون‌هایی که از نرخ تازه‌سازی بالایی برخوردار هستند، همواره به عنوان یکی از عوامل مهم در بهبود تجربه تماشایی و بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شوند. مشتریان در انتخاب تلویزیون خود برای مصارف مختلف از جمله تماشای فیلم و بازی‌های ویدئویی، باید به دنبال نمایشگرهای قدرتمندی با Refresh Rate بالا باشند تا از بهترین تجربه ممکن برای تماشای فیلم و سریال بهره‌مند شوند.

بنابراین اگر طرفدار فیلم و سریال و مسابقات ورزشی سریع و صد البته گیم و بازی‌های ویدئویی هستید همیشه به دنبال نمایشگری باشید که نرخ تازه سازی تصویر بالایی باشد. به این شکل شما می‌توانید مطمئن باشید که تجربه‌ی لذت بخشی خواهید داشت و کوچک ترین جزئیات را با بهترین کیفیت خواهید داشت.

مدت زمان مطالعه 5 الی 6 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.