جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی تکنولوژی MEMC

تصویر نویسنده

در گذشته تفاوت کیفیت تلویزیون ها به قدری زیاد بود که تفاوت یک تلویزیون با مدل نسل بعدی آن، خریداران را مجبور می کرد که حتما از تلویزیون نسل نو با تکنولوژی جدیدتر استفاده نمایند. امروزه این مساله تفاوت بسیاری پیدا کرده است. تفاوت تکنولوژی‌ها در تلویزیون‌ها کمتر شده است و تنها در بحث‌های تخصصی تفاوت ها تا حدودی چشم گیر است. در غیر این صورت تفاوت ها بسیار ظریف می باشد. به طوری که اکثر افراد ممکن است تفاوتی را در دو تلویزیون با تکنولوژی متفاوت مشاهده نکنند. تکنولوژی MEMC، یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که در تلویزیون‌ها و گوشی‌های موبایل به کار می رود. در این مقاله قصد داریم به معرفی این تکنولوژی و مزایا و کاربردی که دارد بپردازیم.‌

کاربرد MEMC در صنعت گیمینگ

تکنولوژی MEMC چیست

تکنولوژی MEMC فناوری تطبیق نرخ فریم (Frame Rate) محتوا، با نرخ تازه‌سازی (Refresh Rate) صفحه نمایش تلویزیون یا گوشی موبایل، فیلم ها و بازی های ویدئویی را روان تر نمایش می دهد.
پیش از آن که به تعریف و بررسی عملکرد تکنولوژی MEMC بپردازیم، بهتر است که تفاوت بین مفاهیم “نرخ فریم” و “نرخ تازه‌سازی” را بررسی نماییم.

تفاوت نرخ تازه‌سازی و نرخ فریم در چیست

نرخ تازه‌سازی صفحه (Hz)، در حقیقت تعداد دفعاتی است که یک صفحه نمایشگر می تواند تصاویر را در یک ثانیه تغییر دهد. واحد اندازه گیری این مقیاس هرتز می باشد و با Hz آن را نشان می دهند. در گذشته، صفحه نمایش های 60 هرتزی بسیار باب بودند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شما می توانید در بسیاری از تلویزیون ها و گوشی های موبایل جدید، نرخ تازه‌سازی 120 هرتزی را مشاهده کنید که قدرت و کیفیت بالاتری دارند.

از طرفی دیگر، نرخ فریم (FPS) واحد عملکرد صفحه نمایش دستگاه می باشد. نرخ فریم، تعداد تصاویری است که در هر ثانیه به نمایش در می آید. FPS، معیار رایجی است که برای بحث مربوط به سنجش کیفیت ویدئو استفاده می شود. توانایی مغز انسان برای تشخیص تصاویر حدود 10 تا 12 فریم در ثانیه است و بیشتر از این میزان را به صورت موشن به نظر می آید. هرچه این نرخ فریم بیشتر باشد، حرکت ویدئو راحت تر و روان تر می شود. معمولا ویدئوهای عادی، 24 فریم و بیشتر از آن می باشد. این در حالی است که در بازی‌های ویدئویی نرخ فریم به 60 می رسد.

اهمیت کاربرد تکنولوژی MEMC در چیست

برای بهترین تجربه ی تماشای برنامه‌ی مورد نظرتان بر روی هر دستگاه، باید نرخ تازه سازی نمایشگر، با نرخ فریم محتوای ویدئویی یکسان باشد. مثلا اگر شما یک فیلم با نرخ 24 فریم را در نمایشگر 24 هرتزی تماشا کنید، سرعت و کیفیت نمایش ویدئو عالی بنظر می رسد. در حالی که اگر فیلمی با سرعت 30 فریم را در تلویزیونی با صفحه نمایش90 هرتزی مشاهده کنید، پیشرفتی در مشاهده فیلم نخواهید داشت. اگر هم ویدئوی 90 فریمی را در نمایشگر 60 هرتزی تماشا کنید، نمی توانید به طور کامل از جذابیت ها و قابلیت های ویدئو لذت ببرید زیرا توان نمایشگر 60 هرتزی، تماشای محتوای مورد نظرتان را به 60 فریم محدود می کند.
اینجاست که MEMC به کمک شما می آید تا ناهماهنگی نرخ تازه‌سازی و نرخ فریم در برخی از محتوای ویدئویی را بر طرف نماید.

نحوه ی عملکرد تکنولوژی MEMS

 

تکنولوژی MEMS چگونه کار می کند

MEMC این قابلیت را دارد که کمبود فریم در ویدئو نسبت به توان نمایشگر شما را جبران کند. به گونه‌ای که اگر فیلم شما 30 فریم باشد و توان سیستم شما 60 هرتز، شما به سادگی می توانید آن فیلم را با 60 فریم تماشا کنید. نتیجه‌ی حاصل از پردازش MEMC، نمایش نرم و روان تر و با کیفیت تر ویدئوها خواهد بود.
بنابراین اگر بخواهیم به طور واضح تر به نحوه‌ی عملکرد این تکنولوژی بپردازیم باید بگوییم که MEMC توانایی بهبود فریم فیلم و ویدئوها را تا حداکثر توان نمایشگر تلویزیون شما را دارد و با پردازش بر روی تصاویر، نرخ فریم محتوای ویدئویی را با نرخ تازه سازی صفحه نمایش تطبیق می دهد و تجربه‌ی بی نظیری از تماشای تلویزیون را برای شما فراهم می سازد.

جمع بندی

با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت تلویزیون و نمایشگرهای خانگی، می توان تکنولوژی MEMS را در اکثر تلویزیون های امروزی مشاهده نمود. طبیعی است که هرچه تکنولوژی تلویزیون شما جدیدتر باشد، تجربه‌ی تماشای فیلم و سریال لذت بخش تر و بهتر خواهد شد. پیشنهاد می شود در صورتی که به تماشای فیلم و سریال با حداکثر کیفیت ممکن و علاقه مند هستید، از تلویزیون های جدیدتر استفاده نمایید. به این شکل شما می توانید انواع و اقسام محتوای ویدئویی را با هر کیفیت و با هر فریمی تماشا کنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.