جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه نظافت مخزن آبسردکن و یخساز یخچال فریزر

تصویر نویسنده

یکی از لذت بخش ترین کارهایی که می‌تواند خستگی یک روز گرم تابستانی را از بین ببرد و آرامش را به ما بازگرداند، نوشیدن یک لیوان آب خنک، گوارا و پاکیزه است. یخچال فریزر دسترسی همیشگی به آب پاکیزه، گوارا و خنک را برای شما محیا می‌سازد. مخزن آبسردکن و یخساز یخچال فریزر، در هر لحظه از شبانه روز آب خنک را در اختیار شما قرار می دهند. مخازن آبسردکن و یخساز یخچال به طور مداوم با آب تماس پیدا می‌کنند و به همین دلیل در معرض انواع آلودگی و املاح سنگین موجود در آب قرار می‌گیرد. نظافت و پاکسازی مستمر این نواحی، برای سلامتی افراد و حفظ عملکرد صحیح و مناسب آبسردکن و یخساز یخچال فریزر، حیاتی می‌باشد. در ادامه‌ی این محتوا، به ضرورت نظافت آبسردکن و یخساز یخچال فریزر پرداخته و لوازم مورد نیاز و دستورالعمل‌های لازم جهت انجام فرایند نظافت را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت نظافت مستمر یخساز و آبسردکن یخچال فریزر

نظافت منظم یخساز و آبسردکن یخچال فریزر از آن جهت حائز اهمیت است که با جلوگیری از رشد باکتری و کپک، منجر به حفظ بهداشت و سلامت آب و یخ می‌شود. با گذشت زمان و با تجمیع رسوبات و املاح سنگین موجود در آب و سایر آلاینده‌ها، کیفیت آب و یخ تولید‌شده کاهش میابد. تمیز کردن و پاکسازی مستمر نه تنها تضمین می کند که آب توزیع شده تازه و عاری از ناخالصی است، بلکه به افزایش طول عمر این اجزا نیز کمک به سزایی می‎‌کند.

اگر به دنبال ضمانت سلامتی خود و اعضای خانواده هستید و می‌خواهید که یخچال فریزر شما با تمام قطعات و تجهیزاتی که دارد، طول عمر بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد لازم است تا به نظافت و پاکسازی مستمر این نواحی توجه ویژه‌ای داشته باشید.

آبسردکن پاکیزه، همراه سلامتی خانواده

تجهیزات مورد نیاز جهت پاکسازی کامل

برای شروع فرایند نظافت یکسری وسیله احتیاج دارید تا با استفاده از آن‌ها بهترین نتیجه را از پاکسازی آبسردکن و یخساز یخچال فریزر خود را بدست آورید. به این نکته توجه داشته باشید که برای تمیزکاری و نظافت این نواحی، به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده‌ی شیمیایی استفاده کنید زیرا می‌توانند برای سلامتی زیان بار باشند. به همین دلیل، تنها گزینه‌های مورد نیاز جهت نظافت این نواحی موارد طبیعی هستند. مواردی که باید جهت شروع تمیزکاری، آن‌ها را تهیه نمایید به شرح زیر می‌باشند:

  • سرکه سفید
  • جوش شیرین
  • آب گرم
  • یک پارچه یا اسفنج نرم و تمیز
  • مسواک یا برس شستشوی تمیز
  • حوله‌ی تمیز
پاک کننده های مناسب نظافت آبسردکن و یخساز یخچال فریزر

مراحل نظافت و تمیزکاری آبسردکن یخچال

در ابتدای کار جهت اطمینان از ایمنی خود در حین فرایند پاکسازی، یخچال فریزر را از جریان برق خارج کنید. در ادامه، مخزن آب را با احتیاط خارج نمایید. سپس تمام آبی را که داخل مخزن باقی مانده است خارج کنید. حال باید ماده‌ی شوینده‌ی مناسبی را جهت شستشوی مخزن تهیه کنید. برای این کار، مخلوطی از سرکه سفید و آب گرم را در یک لیوان ترکیب کنید. نیمی از لیوان سرکه‌ی سفید و نیمه‌ی دیگر آن آب گرم باشد اثر بخشی موثری خواهد داشت.

پارچه یا اسفنج تمیز را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و مخزن و توزیع کننده‌ی آب که در انتهای مخزن قرار دارد را با استفاده از آن به خوبی تمیز کنید. برای پاکسازی نواحی خاصی که دسترسی به آن‌ها مشکل است از مسواک یا برس شستشوی تمیز استفاده کنید. پس از برس‌کشیدن محفظه‌ی مخزن آبسردکن، اجازه دهید تا محلول آب و سرکه به مدت 30 دقیقه داخل محفظه باقی بمانند تا به خوبی تمام مخزن را پاکسازی کنند. پس از این مدت، مخزن و توزیع کننده‌ی آب را به خوبی با آب شستشو دهید تا باقی مانده‌ی سرکه از بین برود. هنگامی که شستشو به اتمام رسید مخزن و توزیع کننده‌ی آب را به خوبی با یک پارچه‌ی تمیز خشک کنید و سپس آن را مجددا در جای خود قرار دهید.

آبسردکن یخچال فریزر دوو

مراحل نظافت و تمیزکاری یخساز فریزر

پس از قطع برق یخچال فریزر، سویچی که یخساز را کنترل می‌کند خاموش کنید. این کارها علاوه بر حفظ ایمنی فرایند تمیزکاری، از تولید یخ بیشتر در طول فرایند تمیزکاری جلوگیری می‌کند.

در ابتدا باید مخزن یخساز را تمیز کنید. مخرن نگهدارنده‌ی یخ را با احتیاط از جایگاهش خارج کرده و یخ‌های داخل آن را تخلیه نمایید. مخزن یخساز را با 2 قاشق غذاخوری محلول جوش شیرین که در آب ولرم حل شده باشد شستشو دهید. به این شکل که محلول را داخل مخزن بریزید و با یک برس یا مسواک تمیز مخزن یخساز را تمیز کنید. اجازه دهید تا محلول آب و جوش شیرین به مدت 30 دقیقه داخل مخزن یخساز باقی بمانند تا به خوبی تمام نواحی آن را پاکسازی کند.

در مرحله‌ی بعد، باید خود یخساز را تمیز نمایید؛ این مرحله‌ دقیقا همانند مرحله‌ی قبل انجام می‌شود. برای این کار باید ابتدا یخساز را خارج نمایید. آن را با احتیاط از جایگاهش خارج کنید. با استفاده از یک پارچه یا اسفنج نرم که در مخلوط آب گرم و جوش شیرین خیس شده‌است، داخل یخساز را پاک کنید. اجازه دهید تا محلول آب و جوش شیرین به مدت 30 دقیقه داخل یخساز باقی بمانند تا به خوبی تمام نواحی آن را تمیز کند.

یخساز یخچال فریزرهای دوو

پس از گذشت 30 دقیقه، مخزن نگهدارنده‌ی یخ و خود یخساز را کامل با آب شستشو دهید تا باقی مانده‌ی محلول جوش شیرین از بین برود. هنگامی که شستشو به اتمام رسید مخزن و یخساز را با پارچه‌ا‌ی تمیز خشک کنید و سپس آن‌ها را مونتاژ کنید و در جای خود قرار دهید. در آخر سویچ کنترل کننده‌ی یخساز را مجددا روشن کنید.

حال می‌توانید با خیال راحت برق یخچال فریزر را وصل کنید و از آبسردکن و یخساز یخچال فریزرتان مثل همیشه استفاده نمایید.

یخچال فریزرهای دوو

جمع بندی و نتیجه گیری

تمیز کردن منظم آب سردکن و یخساز یخچال برای حفظ عملکرد آن‌ها و اطمینان از بهداشتی بودن آب آشامیدنی ضروری است. با انجام گام به گام این دستورالعمل ها، شما می‌توانید به راحتی این قطعات را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نگه دارید. توصیه می‌شود که برای خارج کردن مخازن و سایر قطعات آن به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید. بسیار مهم است که همیشه ایمنی خود را در طول فرآیند تمیز کردن در اولویت قرار دهید. با کمی زمان و تلاش می توانید از آب تازه و تمیز و یخ یخچال خود لذت ببرید.

مدت زمان مطالعه 6 تا 7 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.