جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع سبک زندگی و لایف استایل

تصویر نویسنده

مطمئنا تا به حال در حین انجام امور روزمره، بارها نام لایف استایل و یا سبک زندگی را از اطرافیانتان و در موقعیت های مختلفی شنیده‌اید. سبک زندگی، شیوه و آداب زندگی انسان ها می باشد که افراد بر اساس عوامل مختلفی مانند محیط زندگی، فرهنگ محیط و محل زندگی، ارزش ها و باورها و حتی ترجیحات شخصی اتخاذ می کنند. با توجه به توضیحات فوق می توان این گونه برداشت کرد که تعداد بی‌شماری سبک زندگی و لایف استایل وجود دارد. این کاملا درست است اما دانشمندان و محققان به طور کلی سبک زندگی افراد را به چند دسته بندی کلی تقسیم بندی کرده‌اند. ما در این محتوا قصد داریم تا برخی از انواع سبک‌های زندگی و لایف استایلی که شناخته شده‌اند را معرفی و بررسی کنیم.

معرفی انواع و اقسام لایف استایل

به طور کلی تعداد زیادی سبک زندگی در جهان وجود دارد. تعداد این موارد به قدری زیاد است که نمی‌توان به طور کامل تمام آن‌ها را پوشش داد. یکی از دلایل این امر این است که دسته بندی‌های مختلفی برای سبک‌های زندگی وجود دارد. برخی این لایف استایل‌ها را بر اساس موقعیت جغرافیایی افراد، برخی بر اساس طرز فکر و عقاید و برخی بر اساس روتین و فعالیت‌های روزمره‌ی افراد و موارد مشابه دیگری، به گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. ما در این محتوا به بررسی انواع لایف استایل‌هایی پرداختیم که در جهان بیشتر شناخته شدند.

سبک زندگی شهری

سبک زندگی شهری (Urban Lifestyle)

سبک زندگی شهری، مختص به انواع شهرهای پرجمعیت، پایتخت ها و کلان شهرها می‌باشد که از جمعیت زیادی برخوردارند. در سبک‌زندگی شهری، محوریت زندگی و رویدادهای آن حول دسترسی سریع به همه چیز است. در این سبک‌زندگی، افراد به سرعت می توانند امکانات مورد نیاز خود و خانواده‌ی خود را فراهم کنند. شما در این سبک‌زندگی انواع و اقسام فرهنگ ها و اعتقادات رو می توانید مشاهده کنید. میزان رشد و پیشرفت افراد چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ اجتماعی، سریع تر محقق می شود. در این لایف استایل، افراد تمرکز بالایی بر امکانات رفاهی، شغل و میزان درآمدشان دارند.

سبک‌زندگی شهری اغلب پر استرس و چالشی است و دلیل اصلی آن شلوغی و ازدحام و فضای رقابتی پرتنشی است که به دلیل دنبال کردن اهداف مادی به وجود می‌آید. البته باید به این نکته اشاره کرد که اغلب مردم برای دستیابی به اهداف والاتر و بیشتر در این سبک‌زندگی به اوج پیشرفت و ثروت می‌رسند. دسترسی به امکانات و تکنولوژی‌های فراوان در کنار رشد اقتصادی و اجتماعی افراد، منجر می‌شود تا قشر مرفه در سبک‌زندگی شهری روز به روز افزایش یابد. اگر شما به رشد و پیشرفت و استفاده از تکنولوژی و امکانات رفاهی علاقه مند هستید، این لایف استایل متعلق به شما است.

از تفریحات عمده‌ی افرادی که این سبک‌زندگی را دارند، می‌توان به تماشای محتوای تلویزیونی، استفاده از شبکه‌های مجازی و انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها، بازی‌های کامپیوتری، مطالعه و خرید از فروشگاه‌ها و مراکز خرید اشاره کرد.

لایف استایل روستایی

سبک زندگی روستایی (Rural Lifestyle)

برعکس لایف استایل شهری، سبک زندگی روستایی، مختص به روستاها و آبادی‌ها و جوامع کوچک تر می‌باشد. این مکان‌ها معمولا جمعیت کمتری دارند و امکانات رفاهی کمتر است. در این سبک، اقتصاد مبتنی بر فعالیت های کشاورزی، دام پروری و مواردی از این قبیل می‌باشد. در این سبک‌زندگی سرعت جریانات زندگی آرام تر بوده و فشارهای ناشی از رقابت و دستیابی به اهداف اقتصادی بالا وجود ندارد. به همین دلیل زندگی مسالمت آمیز و آرام از اصلی ترین عناصر سبک زندگی روستایی به شما می‌آید. یکی از مهم ترین نکاتی که در این سبک زندگی وجود دارد، دسترسی و نزدیکی به طبیعت و عناصر طبیعی می‌باشد. این موضوع منجر به افزایش رضایت، خوشحالی و آرامش و سلامت روحی و جسمی در افراد می‌شود. اگر به دنبال زندگی متعادل و آرامی هستید و سلامتی برای شما ملاک مهم تری است، این سبک‌زندگی برای شما است.

از تفریحات عمده‌ی افرادی که این سبک زندگی را دارند، می‌توان به طبیعت گردی، انجام فعالیت‌های مرتبط با طبیعت مانند پیاده‌روی‌های طولانی و کوه پیمایی، پرورش انواع گل و گیاه، غذا دادن به حیوانات و در صورت امکان تماشای محتوای تلویزیونی، مطالعه اشاره کرد.

suburban lifestyle

سبک زندگی حومه شهر (Suburban Lifestyle)

این لایف استایل، تلفیقی از سبک زندگی شهری و روستایی بوده که معمولا محل این سبک از زندگی در اطراف شهرهای بزرگ قرار دارند. در این لایف استایل شما می توانید ویژگی‌های هر دو سبک زندگی شهری و روستایی را در کنار یکدگیر داشته باشید. به طور کلی، زندگی در حومه شهر به این معنی است که شما در خارج از یک شهر اصلی قرار دارید، اما هنوز ارتباطتان با شهر اصلی برقرار است و برای امور مختلفی به شهر اصلی رفت و آمد دارید. به طور مثال ممکن است شما روزاها در شهر کار می‌کنید و عصرها به خانه‌ی خود در حومه شهر برمی‌گردید. در این لایف‌استایل شما به امکانات رفاهی و مواردی که در سبک‌زندگی شهری یافت می‌شود دسترسی دارید. در عین حال، از مشکلات لایف استایل شهری فاصله دارید.

مهم ترین ویژگی لایف استایل حومه شهر، برقراری تعادل بین راحتی و رفاه شهری و طبعیت می‌باشد. به همین دلیل این سبک‌زندگی یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای زندگی خانواده های چند نفره می‌باشد.

تفریحات افرادی که این سبک‌زندگی را دارند بسیار مشابه به تفریحات افرادی است که سبک‌زندگی شهری دارند. علاوه بر این، گشت و گذار در طبیعت و انجام فعالیت‌های مرتبط با طبیعت نیز در این لایف استایل رایج است.

healthy lifestyle

لایف استایل سالم (Healthy Lifestyle)

در این لایف استایل تفکر سالم زیستی و سلامت تمام جنبه‌های زندگی، تمرکز اصلی افراد می‌باشد. در این سبک‌زندگی، افراد به سلامت جسمانی و روحی خود بسیار اهمیت می‌دهند و فعالیت‌های خود را حول افزایش سلامتی و نشاط خود و اعضای خانواده متمرکز می‌کنند. حفظ یک رژیم غذایی سالم، داشتن برنامه ورزشی منظم، خواب و استراحت کافی و انجام تمرینات و مراقبه‌های ویژه جهت از بین بردن استرس و نگرانی، مواردی است که این لایف استایل با خود به همراه دارد. تفکری که در سبک‌زندگی سالم وجود دارد این است که تا جایی که امکان دارد، افراد به دنبال راهی برای بهتر و سالم تر زندگی کردن باشند. هر موردی که منجر به ایجاد اختلال در سبک‌زندگی سالم شود جز خطوط قرمز این سبک زندگی به حساب می‌آید.

هدف اصلی لایف استایل سالم، یافتن راهی برای زندگی سالمی است که در آن خطر ابتلا به بیماری شدید یا مرگ زودرس بسیار کم است. از تفریحات افرادی که این سبک‌زندگی را دارند می‌توان به طبیعت گردی، ورزش در هوای آزاد، مطالعه و تماشای برنامه‌های تلویزیونی به مدت زمانی مشخص و کوتاه اشاره کرد.

لایف استایل ناسالم

لایف استایل ناسالم (Unhealthy lifestyle)

این سبک زندگی، کاملا در تضاد با لایف استایل قبلی می‌باشد. یعنی در این سبک از زندگی محوریت فعالیت ها بر انجام کارهای لذت بخش کوتاه مدت و ظاهرا لذت بخشی است که در دراز مدت اثرات مخرب بسیار زیادی بر سلامتی جسم و ذهن دارد. در این لایف استایل کم تحرک هستند و به ورزش و فعالیت‌های پر تحرک علاقه‌ی چندانی ندارند و یا حداقل در برنامه‌ی روزانه‌ی آن‌ها وجود ندارد. داشتن رژیم غذایی ناسالم و مصرف غذاهای فرآوری شده‌ای که از ارزش غذایی پایینی برخوردار است و برای سلامتی مضر می‌باشد از موارد مهمی است که در این لایف استایل دیده می‌شود.

معمولا در این سبک زندگی میزان خواب به دو صورت خواب کم و ناکافی و خواب بیش از اندازه و بی کیفیت دیده می‌شود. دقیقا به دلیل، افراد معمولا در زندگی خود فشار و سختی بیشتری نسبت به سایرین احساس می‌کنند و استرس و فشارهای عصبی بیشتری تجربه می‌کنند. از تفریحات افرادی که این سبک‌زندگی را دارند می‌توان به تماشای طولانی مدت برنامه‌های تلویزیونی، خوردن غذاها و تنقلات ناسالم، انجام فعالیت‌هایی که تحرک بسیار کمی دارند، اشاره کرد.

سبک زندگی فعال و اجتماعی

لایف استایل فعال و اجتماعی (Active & Social Lifestyle)

این سبک زندگی که هم با نام سبک زندگی اجتماعی و هم با نام لایف استایل فعال شناخته می‌شود، گاها با سبک زندگی سالم یکسان در نظر گرفته می‌شود. اما این لایف استایل به طور کلی تفاوت‌های بسیاری با سبک زندگی سالم می‌تواند داشته باشد. محوریت این سبک زندگی، تعامل و ارتباطات سازنده با افراد در سطوح مختلف جامعه می‌باشد. افرادی که از ارتباطات اجتماعی بالا با افراد و تماس و ارتباط دائمی با آن‌ها لذت می‌برند، سبک زندگی فعالی دارند. این افراد لزوما رژیم غذایی سالم و یا عادات سالم ندارند. بلکه صرفا محوریت زندگی آن‌ها بر محوریت دوستی و صمیمیت و ساخت شبکه‌ی اجتماعی بزرگ و گسترده می‌باشد. به همین دلیل است که می‌گوییم این سبک زندگی نباید با سبک زندگی سالم یکسان در نظر گرفته شود.

افرادی که این لایف استایل را دارند، افرادی برونگرا و اجتماعی هستند. آن‌ها با اعضای خانواده‌ی خود و افرادی که در موقعیت‌هایی نظیر محل کار، دانشگاه و… مشاهده می‌کنند، ارتباطات موثر و صمیمانه‌ای دارند. اگر شما از برقراری ارتباط با افراد مختلف لذت می‌برید و دوستان و آشنایان زیادی در موقعیت‌های مختلفی دارید، شما سبک‌زندگی فعالی دارید. از تفریحات افرادی که این سبک‌زندگی را دارند، می‌توان به تماشای برنامه‌های تلویزیونی در یک جمعی دوستانه و صمیمی همراه با آشنایان، دوستان و خانواده اشاره کرد. انجام فعالیت‌های اجتماعی مثل شرکت در جشن‌ها و فسیوال‌های مختلف، رفتن به میهمانی و مجالس و… اشاره کرد.

سبک زندگی انفرادی

سبک زندگی انفرادی (Solo Lifestyle)

این لایف استایل، شخص محور بوده و علایق فردی و شخصی او را در بر می‌گیرد. افرادی که تنهایی و سکوت را ترجیح می‌دهند و از شلوغی و تجمع و سر و صدا دوری می‌کنند، افرادی هستند که این سبک زندگی را دارند. این افراد در جنبه‌های مختلفی مستقل هستند و اکثر امور زندگی خود را به راحتی و بدون نیاز به مشارکت نفر دومی انجام می‌دهند. در این لایف استایل، افراد علاقمند هستند تا کسب و کار و درآمد خودشان را داشته باشند و کار تیمی برایشان جذابیت ندارد. افرادی که لایف استایل انفرادی دارند معمولا بسیار مسئولیت پذیر و سخت کوش هستند و به تنهایی از پس مشکلات زندگی خود برمی‌آیند.

آن‌ها حتی ترجیح می‌دهند به تنهایی اوقات فراغت خود را با تفریحات و فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود بگذرانند. شخصی که این سبک زندگی را دارد به ورزش‌ها و فعالیت‌های انفرادی علاقه‌ی بسیاری دارد. از اصلی‌ترین تفریحاتی که این سبک زندگی را دارند می‌توان به تماشای تلویزیون، مطالعه کتاب، فعالیت‌های در منزل و یا بیرون از خانه به صورت انفرادی اشاره کرد.

لایف استایل کم تحرک

سبک زندگی کم تحرک (Sedentary lifestyle)

سبک زندگی کم تحرک به لایف استایلی تلقی می‌شود که افراد در آن به مدت زمانی طولانی می‌نشینند و یا دراز می‌کشند و به طور کلی، تحرک کمی دارند. اکثر کسانی که کارمند هستند و مشاغل اداری دارند این سبک زندگی را دارند. این افراد بنا به سبک کاری خود بیش از 6 ساعت در روز به صورت نشسته در حال کار می‌باشند و پس از پایان روز کاری و در زمان استراحت خود، به فعالیت‌های کم تحرک می‌پردازند، لایف استایل کم تحرکی دارند. در سال‌های اخیر، با توجه به کاهش تحرک افراد و ماشینی شدن زندگی و امور روزمره، این سبک زندگی رشد چشمگیری داشته‌‌است. حتی پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتری باعث شده تحرک در مشاغل بیشتر از هر زمان دیگری شود.

این سبک‌زندگی به مرور زمان باعث می‌شود افراد تحرک کمتری نسبت به گذشته داشته باشند و ترجیحات و تمایلات آن‌ها دستخوش تغییر شود. کسانی که لایف استایل کم تحرک دارند اغلب ترجیح می‌دهند تا در زمان استراحت خود به تماشای تلویزیون و پلتفرم‌های نمایش فیلم و سریال بپردازند.

Family Lifestyle

سبک‌زندگی خانواده محور (Family Lifestyle)

لایف استایل خانواده محور به انجام فعالیت‌های روزانه‌ی تمام اعضای خانواده و تعامل آن‌ها با یکدیگر توجه ویژه‌ای دارد. در این سبک زندگی، افراد با همدیگر معمولا فعالیت‌های مشترک بسیاری دارند. انجام فعالیت‌های گروهی مشترک منجر به تقویت صمیمیت بین افراد می‌شود. معمولا در لایف استایل خانواده محور، افراد باهم همدلی و تعاملات سازنده‌ای داشته و در تصمیم گیری‌ها یک سو و هم نظر هستند.

فعالیت‌های افرادی که به زندگی خانواده محور علاقه‌مند هستند معمولا به صورت گروهی انجام می‌شود. به طور مثال، در اغلب فعالیت‌های تفریحی، تمام اعضای خانواده حضور دارند. از تفریحات این گروه افراد می‌توان به تماشای برنامه‌های تلویزیونی گروهی، سفرهای کوتاه در آخر هفته‌، ورزش و بازی‌های گروهی و موارد اینچنینی اشاره کرد.

لایف استایل دیجیتالی

سبک‌زندگی دیجیتالی (Digital Lifestyle)

اصطلاح لایف استایل دیجیتالی با افزایش و ارتقا تکنولوژی‌های مختلف گسترش یافت. سبک زندگی دیجیتال، این مفهوم را با خود به همراه دارد که فناوری و تکنولوژی بخش مهم و ضروری از زندگی افراد را تشکیل می‌دهد. در این سبک زندگی افراد به دلیل نوع شغل، فعالیت‌های روزانه و تفریحاتی که دارند، با فضای دیجیتال بسیار در ارتباط هستند. به این شکل، فضای دیجیتال بخش اعظم زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. افرادی که این لایف استایل را دارند تکنولوژی و ابزارهای دیجیتالی را بخش ضروری زندگی خود می‌دانند و انجام امور زندگی خود را بدون این ابزارها سخت و غیر ممکن می‌دانند. این افراد معتقدند امور و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را با استفاده از تکنولوژی می‌توانند سریع‌تر و با کیفیت بیشتری انجام بدهند.

تفریحات این افراد اغلب سرچ و وب گردی و صرف زمان زیاد در شبکه‌های مجازی می‌باشد. تماشای تلویزیون و برنامه‌هایی که از پلتفرم‌های مختلف، پخش می‌شوند از تفریحات اصلی این دسته از افراد است. افراد همچنین به بازی‌های دیجیتالی نیز علاقه‌ی بسیاری دارند.

سبک زندگی هنری

لایف‌استایل هنری (Artistic Lifestyle)

در لایف استایل هنری، خلاقیت، ارزش عواطف و احساسات و درک عمیق از هنر، از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. افراد با روحیه و خلق و خوی هنری همواره در تلاش برای خلق اثری هستند که با روحیات آن‌ها سازگاری بالایی دارد. در سبک زندگی این افراد هنر به قدری حائز اهیمت است که در اقصی نقاط منازل این افراد می‌توانید لوازم دکوری و انواع و اقسام قاب‌های هنری مشاهده کنید.

کسانی که سبک‌زندگی هنری دارند اغلب فعالیت هایی مانند نقاشی، طراحی، نوشتن، موسیقی، رقص یا هر شکل دیگری از فعالیت‌های هنری را در اولویت کارهای خود قرار می‌دهند. علاوه بر این تماشای برنامه‌های تلویزیونی و بازدید از مکان‌های دیدنی و هنری همچون موزه و گالری‌های هنری، شرکت در اجراهای زنده، کتاب‌خوانی مخصوصا، خواندن رمان و ادبیات یا کاوش در تجربیات مختلف فرهنگی از علایق این افراد می‌باشد.

سبک زندگی کاری

لایف‌استایل کاری (Workaholic Lifestyle)

لایف استایل کاری به روشی از زندگی اطلاق می‌شود که در آن فرد بیش از حد معمول روی کسب و کار خود تمرکز می‌کند و معمولا از سایر جنبه‌های زندگی مثل سلامت، خانواده، استراحت و تفریح می‌کاهد. کسانی که سبک زندگی کاری را در پیش می‌گیرند، شغل خود را بیش از هر چیز دیگری در اولویت قرار می دهند. آن‌ها ممکن است ساعت‌های طولانی چه در محل کار و چه در منزل کار کنند و در تعیین مرز بین کار و زندگی شخصی مشکل داشته باشند. ایم افراد معمولا ممکن است زمانی که فعالیتی مفید ندارند و کاری انجام نمی‌دهند، احساس گناه کنند و یا مضطرب شوند.

سایر زمینه‌های زندگی، مانند روابط شخصی، سرگرمی‌ها، مراقبت از خود و فعالیت‌های اوقات فراغت ممکن است نادیده گرفته‌شوند. با این وجود، برخی از تفریحاتی که افراد با این سبک‌زندگی دارند، شامل:برنامه‌ریزی و زمان‌بندی برای کارها و فعالیت‌ها، تماشای اخبار و برنامه‌های کوتاه علمی، جست و جو در صفحات وب و مطالعه می‌باشد.

جمع بندی و نتیجه‌گیری

مواردی که بررسی شد، تنها برخی از لایف استایل‌های مطرح و معروفی است که شناخته شده‌اند. سبک‌های زندگی دیگری نیز وجود دارد که مردم برای زندگی انتخاب می کنند. این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانید اکثر افراد چند نوع سبک‌زندگی را دارند و معمولا کمتر کسی پیدا می‌شود که فقط یک سبک‌زندگی داشته باشد. به طور کلی، داشتن ی خوب و سالمی که با شخصیت‌، طرز تفکر و اهداف ما هم راستا باشد، برای رشد و موفقیت ما حیاتی است. سبک‌زندگی به قدری مهم و تاثیرگذار است که به راحتی می‌تواند شخصیت و نگرش‌های ما را تغییر ‌دهد. لایف استایل به شما جهت می‌دهد و می‌تواند شما را در مسیر حرکت به سمت اهدافتان یاری کند. بنابراین سعی کنید سبک‌زندگی مناسبی با توجه به خواسته‌ها و آرزوهای خود انتخاب نمایید.

مدت زمان مطالعه: 15 تا 17 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.