روش های استفاده موثر از جاروبرقی

نیاز به داشتن یک خانه تمیز و مرتب، از اساسی ترین فاکتورهای تضمین آسایش و سلامت افراد خانه می باشد. چندین راهکار موثر برای تمیزکاری بهتر خانه ها به وسیله جاروبرقی وجود دارد که منجر به پاکسازی بهتر محیط می شود. بسیاری از افراد با وجود داشتن بهترین جاروبرقی، همواره از گرد و خاک کف منزلشان شکایت می کنند. در ادامه، قصد داریم به بررسی نکات استفاده موثر از جاروبرقی بپردازیم که فرایند پاکسازی را بهبود می بخشند.

برای تمیز کاری، برنامه ریزی منظم داشته باشید

یکی از مهم ترین نکات نظافت خانه با جارو برقی، ایجاد یک برنامه زمان بندی منظم تمیزکاری می باشد. سعی کنید روز خاصی را در هفته انتخاب کنید و در این روز، به تمیز کاری بپردازید. داشتن یک روتین تمیزکاری در هفته، به تمیزی خانه شما کمک بسیاری می کند. معمولا هفته ای یک بار تمیزکاری برای منازل کافی می باشد. اگر از حیوان خانگی نگهداری می کنید یا حتی کودک خردسال دارید، پیشنهاد می شود، هفته ای دو روز را به تمیز کاری اختصاص بدهید.

محفظه نگهدارنده جاروبرقی را بررسی کنید

یکی از کارهایی که باید به صورت مرتب انجام دهید، بررسی حجم باقی مانده کیسه جارو برقی می باشد. زمانی که محفظه پر می شود، عملکرد جارو برقی پایین می آید. در نتیجه فرایند تمیز کاری با مشکل مواجه می شود و سطوح خوب تمیز نمی شوند. بنابراین سعی کنید به طور مرتب محفظه را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تخلیه کنید. برای تخلیه محفظه نگهدارنده جارو برقی به شکل زیر باید اقدام کنید:

برای اکثر جاروبرقی ها، باید محفظه را زمانی که تقریبا سه چهارم آن پر شده است تخلیه کنید. اگر به موقع اینکار را نکنید، ممکن است لوله جاروبرقی مسدود شود و عملیات مکش گرد و غبار، به خوبی پیش نرود. یا حتی ممکن است به موتور جارو برقی آسیب جدی وارد کند. در صورت پر شدن محفظه نیز، سر و صدای جاروبرقی افزایش پیدا می کند.

قبل استفاده از جاروبرقی به پاکسازی لکه های فرش بپردازید

جارو برقی ها در از بین بردن لکه های روی فرش نقشی ندارند. برای جلوگیری از تثبیت لکه باید به محض اینکه چیزی روی فرش می ریزد، آن را پاک کنید. اگر هنگام جارو کردن منزل، لکه ای روی فرش مشاهده کردید، بهتر است آن را با بخارشوی تمیز کنید و بعد از آن به جارو کردن بپردازید.

از قدرت مناسب جاروبرقی برای نظافت استفاده کنید

یکی از عوامل موثر برای تمیز کردن منزل این است که از قدرت مناسبی برای جارو کشیدن انتخاب کنید. بسیاری از جارو برقی ها تنظیمات مختلفی دارند که به شما اجازه می دهد بسته به سطحی که می خواهید تمیز کنید، قدرت جاروبرقی را تنظیم کنید و در مناسب ترین حالت برای نظافت قرار دهید. اگر فرش ضخیمی دارید، باید از قدرت متفاوتی نسبت به تمیزکاری سطوح معمولی استفاده کنید. قدرت جاروبرقی باید بر اساس ضخامتی که سطح مورد نظر دارد اضافه شود. با افزایش قدرت جارو برقی، فرش ها و موکت های ضخیم به طور موثر تری تمیز می شوند.

گاهی اوقات از روش پاکسازی عمیق استفاده کنید

حتی خانه هایی که روتین تمیزکاری دارند، می توانند از این روش استفاده کنند. این روش شامل شستشو کامل با بخار آب و شامپو می باشد که به نرم کردن الیاف فرش شما کمک می کند و موجب سهولت در فرایند جارو کردن آن ها می شود. در نظر داشته باشید که قبل از اینکه فرش ها را با این روش پاکسازی کنید، ابتدا تا جایی که ممکن است خاک ها را با جارو برقی تمیز کنید. سپس، اقدام به پاکسازی کامل فرش های خود کنید. در این صورت فرش ها تمیزتر می شوند.

ابتدا دیگر نقاط خانه را گرد گیری کنید و بعد از آن به جارو کردن بپردازید

همیشه قبل از جارو کشیدن ابتدا پرده ها، لوازم خانه، کمد و قفسه ها را گردگیری کنید. هنگامی که شما سایر نقاط منزل را گردگیری می کنید، گرد و غبار سطوح مختلف روی زمین می نشیند. بعد از تمیزکاری سطوح، شما می توانید از جارو برقی برای تکمیل فرایند پاکسازی استفاده کنید.

اجسام کوچک را از روی زمین بر دارید

قبل از اینکه جارو زدن را شروع کنید، اشیا کوچکی که ممکن است وارد جارو برقی شوند را جمع آوری کنید. اگر شی کوچکی وارد جاروبرقی شود ممکن است که به دستگاه آسیب وارد کند.

فرش ها را با دقت بیشتری تمیز کنید

هنگام جارو کشیدن باید دقت کنید که جاروبرقی به لبه فرش گیر نکند چون می تواند باعث فرسودگی آن شود. هنگامی که فرش ها را با جارو برقی تمیز می کنید، به آرامی و با دقت اینکار را انجام بدهید. همچنین درجه قدرت مکش جارو برقی را متناسب با ضخامت الیاف فرش تنظیم کنید. اگر قدرت مکش بیش از حد باشد، به الیاف فرش آسیب جدی می رساند و از طرفی اگر کمتر از میزان مورد نیاز باشد، فرش کامل تمیز نمی شود.
با رعایت تمامی نکات بالا، خانه شما همیشه تمیز و پاکیزه خواهد بود. در این صورت شما علاوه بر داشتن خانه ای تمیز، فرش های سالم تر و زیباتر و با دوام تری خواهید داشت.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.