Search
Close this search box.

راهنمای انتخاب سیستم صوتی مناسب

Author picture

هیچ چیز مانند لذت شنیدن موسیقی مورد علاقه، نمی‌تواند خستگی و کسالت یک روز دلگیر را از بین ببرد. مطمئنا شما هم از طرفداران پر و پا قرص موسیقی هستید و دلتان می‌خواهد که موسیقی مورد علاقه‌ی خودتان را با بهترین کیفیت ممکن گوش دهید و از آن لذت ببرید. این فوق العاده است که موسیقی را در سیستم صوتی مناسبی که تمام قابلیت ها و امکانات مد نظرتان را دارد گوش دهید.

اما مساله‌ای که وجود دارد این است که در دنیای امروزی، با وجود تعداد بی‌شماری برند تولید کننده‌ی محصولات صوتی که هر یک امکانات مخصوص خودش را دارد، انتخاب سیستم صوتی مناسبی که بتواند تمام انتظارات را برآورده کند کار سختی است. ما با این محتوا به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و بتوانید سیستم صوتی مد نظر خودتان را تهیه کنید. با ما همراه شوید تا به شما نکات مهم در حین انتخاب سیستم صوتی را آموزش دهیم تا مناسب ترین گزینه‌ی ممکن را تهیه کنید.

لذت بی نهایت با سیستم های صوتی تصویری دوو

نکات مهمی که در حین تهیه سیستم صوتی در نظر بگیرید

قبل از شروع، شما باید چند پارامتر مهم را در نظر داشته‌باشید تا بتوانید با در نظر گرفتن آن‌ها بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

انتظارات خود را از یک سیستم صوتی ایده آل بسنجید

قبل از آنکه تحقیقات خودتان را برای انتخاب سیستم صوتی مناسب آغاز کنید، ابتدا باید یک تعریف مشخص از نیازها و خواسته‌های خود داشته باشید. این موضوع اولین گام در انتخاب سیستم صوتی مورد نیازتان است. شما باید بدانید که انتظارتان از موسیقی چیست و چه هدفی را دنبال می‌کنید. به طور مثال اگر شما می‌خواهید که سیستم سینما خانگی منزلتان را ارتقا ببخشید یا اینکه یک پلیر حرفه‌ای هستید که برای اهداف گیمینگ به دنبال سیستم صوتی حرفه‌ای می‌گردید، نیازتان با شخصی که بخواهد صرفا به موسیقی با کیفیتی مناسب گوش دهد یا موسیقی‌دانی که فرکانس هر نت موسیقی برای او مهم می‌باشد، کاملا متفاوت است. درک هدف اصلی شما از گوش‌دادن به موسیقی به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های خود را محدودتر کنید و سیستمی را اتتخاب کنید که مطابق با نیازتان باشد.

بودجه‌ی مورد نیاز را تعیین کنید

یکی از مهم ترین مواردی که باید در نظر بگیرید، میزان بودجه‌ای است که قصد دارید مصرف کنید. سیستم‌های صوتی دارای طیف قیمتی گسترده‌ای هستند. شما می‌توانید سیستم صوتی اقتصادی و کارآمد با قیمت‌های مناسبی پیدا کنید و در عین حال می‌توانید سیستم‌های فوق حرفه‌ای گران قیمتی که مختص افراد حرفه‌ای در زمینه‌ی موسیقی و صدا می‌باشد را بیابید. به همین دلیل است که می‌گوییم ابتدا نیازها و انتظارات خود را مشخص کنید تا بتوانید انتخاب‌های دقیق تر و سنجیده تری داشته باشید.

بنابراین مقدار هزینه‌ای که حاضر هستید برای سیستم صوتی خود مصرف کنید را مشخص کنید و همچنین این واقعیت را فراموش نکنید که هزینه‌ی بالاتر، کیفیت به مراتب بیشتری را به شما ارائه می‌کند.

میزان فضای محیط اتاق را در نظر بگیرید

یکی از پارامترهای بسیار مهمی که هنگام انتخاب سیستم صوتی مد نظرتان باید به آن توجه کنید، میزان فضای اتاق و نحوه‌ی چیدمان وسایل در آن است. طبیعتا برای اتاق‌های بزرگ‌تر باید از سیستم صوتی قدرتمندتری استفاده کنید و برای فضای کوچک تر، به دستگاه کوچک تری نیاز است. شاید برایتان تعجب آور باشد اما حتی نحوه‌ی دکوراسیون اتاق در میزان بلندی صدا و کیفیت آن، اهمیت زیادی دارد. به طور مثال فرض کنید که یک اتاق بزرگی وجود دارد که وسیله‌ی آنچنانی ندارد و فضای اتاق نیمه خالی است. در این اتاق صدا با شدت بیشتری منعکس می‌شود و علاوه بر این، کیفیت صدا نیز تغییر نمی‌کند به همین دلیل صداها با شدت و کیفیت خوبی به گوش می‌رسد.

از طرفی، در اتاقی که کوچک باشد اما میزان لوازم اتاق زیاد باشد و نحوه‌ی چیدمان این لوازم به گونه‌ای باشد که میزان انعکاس صدا و کیفیت موسیقی را تا حدی کاهش دهد، نیاز وجود سیستم صوتی قدرتمندتر و قوی تری احساس می‌شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال مشاوره از متخصصان یا استفاده از ابزارهای کالیبراسیون اتاق برای بهینه سازی عملکرد سیستم‌صوتی خود بر اساس ویژگی های خاص اتاقتان باشید.

انواع سیستم های صوتی

با انواع و اقسام سیستم‌های صوتی موجود آشنا باشید

سیستم‌های صوتی مدل‌های مختلفی دارند که هرکدام کاربردهای خاص خودشان را دارند و هر کدام برای هدفی طراحی شده‌اند. برای اینکه انتخاب دقیق داشته باشید بهتر است که با این مدل‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهتر به خواسته‌ها و انتظارات خود پاسخ دهید. به طور مثال گزینه‌هایی که رایج هستند عبارتند از:

  • اسپیکرهای رومیزی
  • اسپیکرهای ایستاده
  • ساند بار
  • اسپیکرهای هوشمند
  • هدفون

در هر کدام از این دسته بندی‌ها تجهیزات و امکاناتی لحاظ شده که باعث می‌شود کاربرد هر گروه نسبت به دیگری متفاوت باشد. به همین دلیل آگاهی از ویژگی‌های هر گروه محصول، شما را در انتخاب بهتر و صحیح تر آنچه که به دنبالش هستید یاری می‌کند.

ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های متناسب با نیازتان را جستجو کنید

به دلیل تنوع بالا در محصولات صوتی تصویری، یکی از بهترین راه هایی که برای انتخاب سیستم صوتی پیشنهاد می‌شود این است که ویژگی‌هایی مد نظرتان را به خوبی بشناسید و به دنبال محصولی بروید که این ویژگی را دارا می‌باشد. بسیاری از اوقات افراد انتظاراتی که از گوش دادن به محتوای صوتی مد نظر خود دارند، کمتر از تکنولوژی است که خریداری می‌کنند. این یعنی هزینه‌ای اضافه‌، که به دلیل ناآگاهی از تکنولوژی بکار رفته در سیستم صوتی مصرف شده است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که با قابلیت‌ها و امکانات اصلی که در سیستم های صوتی وجود دارد آشنا شوید تا بتوانید با توجه به نیازتان خرید کنید.

به طور کلی امکاناتی که در سیستم های صوتی رایج است عبارتند از:

اتصال از طریق Bluetooth ، WI-FI، پورت USB

اتصال از بلوتوث این امکان را به شما می دهد تا بتوانید از طریق گوشی موبایل، تبلت و لبتاب بتوانید به راحتی آهنگ مورد نظرتان را بر روی هر دستگاهی که پشتیبانی بلوتوث را دارد، پخش کنید. پورت USB هم قابلیت اتصال سیستم صوتی به تلویزیون، کامپیوتر و حتی موبایل را از طریق کابل مرتبط، فراهم می کند. اما این تکنولوژی تقریبا قدیمی شده‌است و روی تمام سیستم های صوتی می‌توانید از آن استفاده کنید. از طرفی اتصال با WI-FI جدیدتر است و با استفاده از آن شما می توانید با سیستم صوتی خود به راحتی به پلتفرم های پخش موسیقی متصل شوید و به صورت آنلاین به موسیقی مورد نظرتان گوش دهید.

قابلیت بهینه سازی کیفیت صدا در سیستم های صوتی

تکنولوژی های مختلفی در زمینه بهینه سازی کیفیت صدای موسیقی وجود دارد که از رایج ترین و مهم ترین آن ها می توان به تکنولوژی دالبی‌(Dolby)، دالبی دیجیتال‌(Dolby Digital)، دالبی دیجیتال پلاس‌(Dolby Digital Plus) و دالبی اتموس‌(Dolby Atmos) اشاره کرد. تمامی این تکنولوژی ها تاثیرات بسیاری در کیفیت صدای موسیقی، دارند. هر دستگاهی که قابلیت های بیشتری داشته باشد، طبیعتا کیفیت پخش صدا و قیمت بالاتری دارند. بنابراین حتما هنگام خرید، به این تکنولوژی ها توجه ویژه ای داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که تکنولوژی های سیستم های صوتی بسیار گوناگون و متنوع هستند و تنها به موارد زیر منتهی نمی شوند. بنابراین شما خودتان باید قبل از خرید محصول مد نظرتان اطلاعات بیشتر را از وبسایت رسمی آن محصول یا وبسایت های حوزه‌ی تکنولوژی بیابید.

محیطی دوست داشتنی برای لذت شنیدن آوای زندگی

فناوری Noise-Cancellation در سیستم های صوتی

این قابلیت با حذف نویزهای ناخواسته‌ را حذف می کند و با اینکار عمق و کیفیت صدا را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. این قابلیت فوق‌العاده می‌تواند در کیفیت صدای ایجاد شده موثر باشد و تجربه‌ای لذت بخش از گوش دادن به موسیقی را برای شنونده فراهم کند.

سیستم های صوتی هوشمند

این سیستم ها قادرند که با استفاده از دستورات صوتی مخاطبین، تنظیمات مختلفی را کنترل کنند. مواردی چون پخش و توقف موسیقی، تغییر میزان صدای موسیقی، جستجوی موسیقی و حتی کنترل سراسری تمام اسپیکرهای منزل و همگام سازی با آن ها از جمله توانایی های این نوع سیستم ها هستند. این نوع سیستم های صوتی قابلیت های بسیار متنوع و کیفیت فوق العاده ای دارند و قادرند تمام انتظارات مخاطبین خود را به بهترین شکل ممکن برآورده کنند اما به طور قابل توجهی گران هستند.

تنظیم کننده‌ی هوشمند اکولایزر

این تکنولوژی هوشمند، با تجزیه و تحلیل سیگنال های صوتی می تواند به صورت کاملا خودکار اکولایزر محتوای صوتی در حال پخش را برای بهینه سازی هرچه بیشتر صدای خروجی تنظیم کند.

شارژ بی سیم سیستم صوتی

برخی از سیستم های صوتی با برخورداری از قابلیت شارژ وایرلس یا بی سیم، این امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند تا افراد بدون دردسر اتصال به شارژرهای سیمی، بتوانند در هر کجا با خیالی آسوده از موسیقی مورد علاقه ی خود لذت ببرند.

سیستم صوتی مد نظرتان را تجربه کنید

در گام آخر، بهترین گزینه‌ای که می‌تواند به شما در انتخاب محصول مورد نظر کمک کند، تجربه کردن خود محصول است. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خرید محصول، از فروشگاه ها و نمایشگاه های لوازم صوتی تصویری محلی دیدن کنید و سیستم های مختلف را تجربه کنید و به وضوح و کیفیت صدا توجه ویژه‌ای داشته باشید و سایر امکانات آن را امتحان کنید. این مورد بیش از هر چیز دیگری می‌تواند به شما در انتخاب مناسب سیستم صوتی مد نظرتان کمک کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این وبلاگ به ذکر کلیه مواردی که می تواند در خلق یک تجربه‌ی لذت بخش از خرید سیستم‌صوتی به شما کمک کند، پرداختیم. با توجه به نکاتی که گفتیم، شما می توانید انتخابی داشته باشید که با نیازها و انتظارات، بودجه و ویژگی‌های محیط مد نظرتان همسو باشد.

مدت زمان مطالعه 5 الی 7 دقیقه

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.