جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شستشوی موثر با ماشین لباسشویی برای پوست‌های حساس

تصویر نویسنده

افراد بسیاری هستند که به حساسیت پوستی مبتلا می‌باشند. این افراد بایستی همواره از سبک زندگی خاصی پیروی کنند. به طور مثال این افراد همواره باید از محصولات آرایشی بهداشتی ضد حساسیت مخصوص استفاده کنند. همچنین بهتر است از لباس‌هایی از جنس نایلون و یا پلاستیک استفاده نکنند. زیرا مواد شیمیایی موجود در این مواد می‌توانند حساسیت پوستی را تشدید کنند. این افراد بهتر است به جای استفاده از لباس‌های نایلون و پلاستیکی، از لباس‌های نخی و کتان استفاده کنند. به‌علاوه همواره بایستی در شستشوی لباس‌های خود محتاط بوده و از مواد شوینده ضد حساسیت استفاده کنند، همچنین از قابلیت‌های مخصوص ماشین لباسشویی خود برای شستشوی لباس‌ها استفاده نمایند.

در این مطلب قصد داریم به معرفی راهکارهایی ساده جهت شستشوی بهتر لباس‌ها با ماشین لباسشویی بپردازیم به نحوی که برای پوست‌های حساس هیچگونه موارد حساسیت‌زایی نداشته‌باشد.

بسیاری از مواد شوینده و نرم‌کننده لباس، حاوی مواد شیمیایی خاصی می‌باشند که می‌توانند حساسیت‌زا باشند. بنابراین لباس‌ها را باید به روش صحیح بشویید. در حقیقت شستشو لباس‌ها به روش صحیح عبارت است از انجام صحیح یکسری اقدامات، جهت کمتر کردن مواد شیمیایی و حذف میکروب‌های حساسیت‌زایی که بر سطح لباس‌ها وجود دارند.

در ادامه یکسری راهکار به شما ارائه خواهیم داد که بتوانید لباس‌های خود را به روش صحیح بشویید.

شستشو لباس ها برای پوست های حساس

از مواد شوینده مخصوص استفاده نمایید

یکی از اصلی‌ترین دلایل تشدید بیماری‌های پوستی، استفاده از مواد شوینده نامناسب برای پوست می‌باشد. رنگ‌ها و عطرهای موجود در مواد شوینده می‌توانند منجر به ایجاد حساسیت، خارش، سوزش و حتی منجر به جوش و کهیر بر روی سطوح پوست می‌شوند. رنگ‌ها و عطرهای مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی مثل دی‌اکسان، ضدعفونی کننده‌های چهارتایی آمونیوم و سولفات‌ها و فتالات‌ها و ترکیبات آروماتیک بسیاری می‌باشند و منجر به تشدید حساسیت می‌شوند. حتی اگر کسی هم که به حساسیت پوستی خاصی دچار نیست ممکن است با استفاده بیش از حد یک نوع ماده شوینده معطر، به حساسیت‌های پوستی خفیف دچار شود. توصیه می‌شود هنگام خرید ماده شوینده به برچسب روی بسته‌بندی توجه کرده و علامت “بدون عطر” را پیدا کنید.

به میزان استفاده از مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید توجه کنید

ممکن است این موضوع مساله‌ای به نظر نرسد اما میزان ماده شوینده و نرم‌کننده‌ای که برای شستشوی لباس‌های خود استفاده می‌کنید بسیار مهم است. با مصرف بیش از حد مواد شوینده، این مواد می‌توانند در بین الیاف لباس‌ها گیر باقی بمانند و به خوبی تمیز نشوند. این مساله زمانی حاد می‌شود که میزان لباس داخل محفظه ماشین لباسشویی زیاد باشد. در این شرایط لباس‌ها به خوبی تمیز نمی‌شوند و مواد شوینده و نرم‌کننده در بین الیاف می‌مانند و زمانی که از لباس‌ها استفاده می‌کنید می‌توانید به وضوح لکه‌های ماده شوینده و عطر آن را احساس کنید. این مساله علاوه بر آسیب به الیاف لباس، منجر به حساسیت پوستی می‌شود.

این موضوع در رابطه با مواد شوینده بدون عطر و مخصوص پوست‌های حساس نیز صدق می‌کند. بنابراین همواره به میزان مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید توجه کنید. علاوه بر این همواره حجم لباس‌های داخل محفظه ماشین لباسشویی را در نظر بگیرید و متناسب با آن، از مواد شوینده استفاده نمایید.

از کاغذ خشک‌کن و نرم‌کننده پارچه کمتر استفاده کنید

کاغذهای خشک‌کننده و نرم‌کننده پارچه با هدف بهبود بافت لباس‌های شما ایجاد می‌شوند اما در ترکیبات سازنده آن‌ها از انواع رایحه‌ها و ترکیبات آروماتیک و رنگ استفاده می‌شود. این مواد می‌تواند منجر به حساسیت در افراد شود. توصیه می‌شود افرادی که از حساسیت پوستی رنج می‌برند از نرم‌کننده و کاغذ خشک‌کن استفاده نکنند. حتی افرادی که به حساسیت پوستی مبتلا نیستند نیز بهتر است کمتر از این مواد استفاده کنند تا به حساسیت پوستی دچار نشوند.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که برای افزایش لطافت لباس‌ها پس از شستشو باید از چه چیزی استفاده کرد؟ استفاده از سرکه راه حل بسیار مناسبی برای این موضوع می‌باشد. سرکه به علت خاصیت اسیدی که دارد با از بین بردن مواد شوینده اضافی گیر افتاده بین بافت پارچه همچنین حذف رسوبات آب و مواد شوینده باعث افزایش لطافت لباس‌ها می‌شود. علاوه بر این، سرکه دارای خاصیت بوزدایی فوق‌العاده‌ای می‌باشد که منجر به حذف بوهای زائد می‌شود. همچنین هیچ‌گونه واکنش آلرژیکی ایجاد نمی‌کند.

قابلیت شستشوی مجدد با ماشین لباسشویی

از قابلیت شستشوی مجدد (Extra Rinse Cycle) ماشین لباسشویی استفاده نمایید

یکی از قابلیت‌های ویژه تمام ماشین‌های لباسشویی امروزه قابلیت شستشوی مجدد یا Extra Rinse Cycle می‌باشد. اگر از حساسیت پوستی رنج می‌برید، پیشنهاد می‌شود همیشه پس از شستشوی عادی لباس‌های خود، از حالت شستشوی مجدد نیز استفاده نمایید. با این‌کار هرگونه ماده شوینده‌ای که ممکن است در میان بافت لباس‌های شما باقی بماند را از بین می‌برید. توجه داشته‌باشید شستشوی مجدد زمانی که به میزان کافی و مناسب از مواد شوینده استفاده کرده‌اید جواب می‌دهد. اگر از مواد شوینده و یا نرم‌کننده زیادی استفاده کردید، ممکن است حتی به شستشوی مجدد برای بار دوم نیز نیاز پیدا کنید.

شستشوی اولیه لباس ها در ماشین لباسشویی

قبل از استفاده از لباس‌های جدید، آن‌ها را یک بار با ماشین لباسشویی بشویید

ممکن است به‌نظر رسد که پوشیدن لباس نو هیچ ایرادی نداشته‌باشد. اما توصیه می‌شود همواره لباس‌های جدید خود را قبل از استفاده بشویید. این کار باعث حذف مواد شیمیایی، گرد و غبار، ذرات گرد و خاک و میکروب‌هایی که ممکن است روی سطح لباس باشند می‌گردد. افراد مبتلا به حساسیت پوستی باید همواره پس از خرید لباس جدید، آن‌را یک دور بشویند تا از حذف عوامل حساسیت‌زا اطمینان حاصل پیدا کنند.

شستشو لباس ها با استفاده از دستکش

هنگام شستشوی لباس‌ها با دست از دستکش استفاده نمایید

برخی از لباس‌ها را بهتر است که با دست بشویید. آلودگی، میکروب و سایر مواد آلرژی‌زا روی لباس‌ها حین شستشو آزاد شده و وارد آب می‌شوند. هنگامی‌که لباس‌ها را با دست می‌شویید، این آلودگی‌ها به سادگی روی دست شما می‌نشینند و به مرور زمان منجر به حساسیت پوستی می‌شوند. حتی مواد شوینده حل شده در آب، به دلیل ماهیت چربی‌زدایی بالایی که دارند، منجر به خشکی شدید پوست دست می‌شوند. توصیه می‌شود همواره حین شستشوی لباس‌ها با دست از دستشکش استفاده نمایید.

لباس‌های خود را به صورت مجزا در ماشین لباسشویی بگذارید

لباس‌های خود را به صورت مجزا در ماشین لباسشویی بگذارید

اگر شما تنها فرد خانواده با حساسیت پوستی هستید، باید در نظر بگیرید ممکن است سایرین ترجیح دهند که لباس‌هایشان را با ماده شوینده قوی و معطر بشویند. بنابراین باید همواره لباس‌های خود را به صورت مجزا بشویید، در غیر این صورت ممکن است میکروب و آلودگی لباس‌های سایر افراد در حین قرار دادن لباس‌ها درون محفظه ماشین لباسشویی به لباس شما منتقل شده و حتی پس از شستشو در تار و پود لباس شما باقی بماند و منجر به تشدید حساسیت در شما شود.

به صورت کلی باید این موضوع را در نظر داشت که مساله حساسیت پوستی می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. همواره باید مراقبت‌های ویژه را در نظر داشت و از برخورد عوامل حساسیت‌زا مانند ترکیبات شیمیایی و ترکیبات معطر آروماتیک و همچنین ورود آلودگی و میکروب به لباس و روی سطح پوست جلوگیری کرد. با انجام تمام راهکارهای ذکر شده شما می‌توانید تا حد بسیار زیادی، حساسیت پوستی را متوقف نمایید.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.