جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی برای شستشو بهتر

تصویر نویسنده

ماشین ظرفشویی، یکی از پرکاربرد ترین وسایل در منازل می باشد. افراد زیادی در حین استفاده از این دستگاه، ممکن است دچار اشتباهاتی بشوند که بر عملکرد دستگاه و همچنین فرآیند شستشو ظروف تاثیر منفی بگذارد. یکی از اشتباهات شایع، نحوه چینش نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد. در این مطلب قصد داریم که به بررسی راهکارهایی جهت افزایش بازدهی شستشو ظروف به وسیله ماشین ظرفشویی بپردازیم. علاوه بر این به نحوه چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرف شویی خواهیم پرداخت.

ظروف سبک را در قفسه بالا ماشین ظرفشویی قرار دهید

هنگامی که می خواهید ظروف خود را در ماشین ظرفشویی بگذارید، پیشنهاد می شود از قفسه بالا شروع کنید. این قفسه مختص شستشو ظروفی چون انواع فنجان و لیوان، انواع بشقاب و کاسه ها، انواع کفگیر و ملاقه و ظروف پلاستیکی قابل شستشو در ماشین ظرف شویی می باشد. برای لیوان و فنجان ها، می توانید آن ها را وارونه در اطراف قفسه بالایی قرار دهید. سپس بشقاب و کاسه ها را بین تیغه های نگهدارنده قرار دهید. آن ها را با اندکی زاویه و رو به پایین به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید. انواع ظروف و درب های پلاستیکی که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی می باشند را به صورت وارونه در این قفسه قرار دهید. ظروف پلاستیکی باید همیشه در قفسه بالایی قرار بگیرند تا از سیستم گرمایش در پایین ماشین ظرفشویی دورتر باشند.

در نظر داشته باشید که از ظروف زیادی را داخل دستگاه نگذارید. اگر تعداد ظروفی که در دستگاه گذاشتید زیاد باشد، به شکلی که سطوح کثیف ظروف را بپوشاند، ظرف ها کامل تمیز نمی شوند. از آنجایی که اکثر ظروفی که در قفسه بالا قرار دادید، شکستنی هستند، بهتر است بیش از حد ماشین ظرفشویی را پر نکنید. وجود بیش از حد ظروف در کنار یکدیگر خطر شکستگی ظروف را افزایش می دهد. علاوه بر این برسی کنید که ظروف به طور ایمن در قفسه بالایی قرار گرفته اند و امکان افتادنشان وجود ندارد. با افتادن ظروف از قفسه بالا، احتمال بسته شدن مسیر جریان آب و مواد شوینده بالا می رود. 

بنابراین هنگام پر کردن قفسه بالا، مطمئن شوید که فضای خالی به اندازه مورد نیاز وجود دارد. اگر ظروف پلاستیکی قابل شستشو دارید، حتما آن ها را در قفسه بالایی قرار دهید.

ظروف سنگین در قفسه پایینی دستگاه بچینید

قفسه پایینی برای قرار دادن ظروف بزرگ و سنگین طراحی شده است. ظروفی مانند بشقاب و کاسه های بزرگ، انواع ظروف پخت غذا مانند قابلمه و تابه های ضد زنگ که قابلیت شستشو در ماشین ظرف شویی را دارند در طبقه پایین قرار می گیرند. بشقاب ها و کاسه های بزرگ را با اندکی زاویه به طوری که سطوح کثیف ظروف به سمت بازوی آبپاش باشد، بین تیغه های نگهدارنده ظروف قرار دهید. وسایل آشپزی بزرگتر مانند قابلمه و تابه ها را در اطراف یا پشت قفسه پایینی با مقداری زاویه به سمت بازوی آبپاش قرار بدهید. توجه کنید که این ظروف را به گونه ای در کنار یکدیگر بچینید که جلوی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی را نگیرند.

نکته مهمی که برای چیدن ظروف در هر قفسه از ماشین ظرفشویی وجود دارد، این است که سعی کنید تمامی ظروف خود را در با نظم ترتیب و در یک جهت کنار هم بچینید. برای اینکار ظروف یکسان را دسته بندی کنید. سپس هر دسته را در کنار یکدیگر و در یک جهت قرار دهید. مثلا دسته بشقاب ها را در کنار هم و دسته لیوان ها را در کنار یکدیگر قرار دهید. در این صورت ظروف به صورت کاملا یکنواخت شسته می شوند.

قرار دادن کارد و چنگال و قاشق در سبد ظرفشویی

چیدن قاشق چنگال

برای شستشو چنگال ها و قاشق و کارد های خود، آن ها را در سبد مخصوص شستشو کارد و چنگال در قفسه اول ماشین ظرفشویی قرار دهید. شما باید قاشق و چنگال ها را از سمت دسته داخل سبد شستشو قرار بدهید. سعی کنید چاقو و قاشق و چنگال ها را از هم جدا کنید و هر دسته را کنار هم دیگر در سبد ظرفشویی قرار دهید. چیدمان منظم کارد و چنگال و قاشق، منجر به شستشو بهتر آن ها می شود. توجه کنید که چاقو ها را حتما باید به نحوی داخل سبد ظرفشویی قرار دهید تا دسته آن ها رو به بالا قرار بگیرد.

خارج کردن ظروف از دستگاه

نظم و ترتیب در چینش ظروف علاوه بر افزایش عملکرد فرآیند شستشو، خارج کردن ظروف شسته شده در ماشین ظرفشویی را بسیار آسان تر می کند. علاوه بر این، سهولت خارج کردن ظروف از ماشین ظرف شویی، خطرات ناشی از آسیب دیدن و شکستگی ظروف را کاهش می دهد.

برای خارج کردن ظروف، ابتدا از قفسه هایی پایینی شروع کنید. در برخی از موارد، روی ظروف قفسه بالا مخصوصا در فرو رفتگی های انتهای لیوان و کاسه ها آب جمع می شود. اگر ابتدا از خالی کردن ظروف قفسه بالا شروع کنید این آب ها روی ظروف قفسه پایین می ریزد و ممکن است آن ها را لکه کند. بعد از خالی کردن قفسه پایینی، نوبت خارج کردن قاشق و چنگال و چاقو ها از سبد ظرفشویی است. درمرحله آخر شما می توانید ظروفی را که در قفسه بالا دستگاه گذاشتید را، خارج کنید. در صورت لزوم می توانید ظروف داخل قفسه ها را با دستمال پارچه ای تمیزی خشک کنید که قطرات آب بر روی ظروف باقی نماند.

بررسی یکسری نکات جهت چینش صحیح و شستشو بهتر ظروف

1- سطوح ظروف را به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید. در این صورت بازو های آبپاش دستگاه به خوبی می توانند آن ها را تمیز کنند.

2- ظروف را رو به پایین قرار دهید. این کار علاوه بر بهبود عملکرد شستشو ظروف، به خشک شدن سریع تر ظروف کمک می کند.

3- ظروف را بین تیغه های نگهدارنده قرار دهید. تیغه ها، برجستگی های روی قفسه بالایی و پایینی هستند که ظروف را با فاصله یکسان در کنار یکدیگر نگه می دارند. چون این تیغه ها فواصل یکسانی را بین ظروف ایجاد می کنند، از فضای ماشین ظرفشویی استفاده بهینه تری می شود.

4- فقط ظروفی که قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را دارند داخل دستگاه بچینید. همواره از قابلیت شستشو ظروفی که داخل دستگاه می گذارید اطمینان حاصل کنید. برخی ظروف، به دلیل حساسیت و ظرافتی که دارند توصیه می شود که آن ها را با دست بشویید. اگر این ظروف با همیشه ماشین ظرفشویی بشویید، سطوح آن ها به علت حرارت بالای آب به مرور آسیب می بیند. این ظروف عبارتند از :

  • انواع چاقو ها : بهتر است چاقو ها را با ماشین ظرفشویی نشویید. لبه تیز و نازک چاقو ها به حرارت بالا حساسند و اگر همیشه آن ها را با ماشین ظرفشویی بشویید، پس از مدتی کند می شوند.
  • برخی از ظروف نچسب، چدنی و تفلونی : اگر این ظروف را تحت حرارت بالای ماشین ظرفشویی بشویید، سطوح آن به مرور قابلیت خود را از دست می دهند.
  • انواع ظروف چینی و کریستالی ظریف : این ظروف بسیار حساس و ظریف اند و به هیچ عنوان نباید در ماشین ظرفشویی آن ها را بشویید.
  • ظروف چوبی و نقره ای : حرارت بالا می تواند به راحتی به سطوح و بدنه این ظروف آسیب برساند و حتی ظاهر آن ها را تغییر دهد.

نتیجه گیری

ماشین ظرفشویی اگر به طور صحیح از آن استفاده شود، کمک بسیار زیادی به افراد خواهد کرد. عملکرد مناسب این دستگاه به نحوه چیدمان ظروف داخل آن بستگی دارد. اگر که ظروف به شکلی نامناسب و اشتباه در دستگاه قرار گیرند، شستشو با اختلال مواجه می شوند. باید این نکته را همواره در نظر داشت که هر ظرفی را نمی توان با ماشین ظرفشویی شست. اما از آن مهم تر نحوه چیدمان ظروف است که با رعایت مواردی که ذکر شد می توان به راحتی ظروف را به بهترین شکل ممکن تمیز کرد.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.