لوگو لوازم خانگی دوو ایران

چگونه کفش‌ها را با ماشین ‌لباسشویی بشوییم؟

افرادی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند، توجه خاصی هم به تمیز بودن کفش‌‌های خود دارند، زیرا تمیز بودن کفش‌ها تأثیر زیادی بر ظاهر آراسته افراد می‌گذارد. البته پاک‌کردن کفش‌ها کار ساده‌ای نیست و وقت زیادی می‌گیرد، مخصوصاً اگر رنگ‌ کفش‌ سفید و جنس آن از پارچه باشد. اما نگران نباشید زیرا تمیز کردن کفش‌ها را می‌توانید به ماشین لباسشویی بسپارید. با ما همراه باشید تا با نکات لازم و ترفندهایی برای شستن کفش‌ها با ماشین لباسشویی آشنا شویم.

چه نوع کفش‌هایی را می‌توان با لباسشویی شست؟

امروزه اغلب لباسشویی‌ها امکان شستشوی کفش را دارند. البته برای جلوگیری از آسیب‌دیدن کفش‌ها، ابتدا بررسی کنید که آیا می‌توانید آنها را با لباسشویی تمیز کنید. کفش‌هایی از جنس چرم، نوبوک، جیر و وینیل را اگر در ماشین لباسشویی بیندازید باید قید پوشیدن مجدد آنها را هم بزنید! بهتر است کفش‌هایی از این جنس را با دست و مواد شوینده پاک کنید یا تمیزکردن آنها را به خشک‌شویی بسپارید، زیرا آب و دمای بالا باعث ترک‌خوردن، خشک‌شدن و جمع‌شدن این نوع از کفش‌ها می‌شود.

معمولاً کفش‌های ورزشی و کتانی از جنس نایلون، پنبه، پلی‌استر و کتان را می‌توان با ماشین لباسشویی شست. از برنامه Cottonبرای کفش‌هایی از جنس کتان و پنبه‌ای و از برنامه synthertic برای شستن کفش‌های پلی‌استر و الیاف مصنوعی می‌توانید استفاده کنید. البته برای اطمینان از این موضوع، هنگام خرید کفش از فروشنده سؤال کنید یا برچسب داخل کفش یا روی جعبه آن را چک کنید.

اگر برچسب داخل کفش پاک شده بود یا جعبه کفش در دسترس نبود، به وب‌سایت مربوط به برند کفش سر بزنید. بیشتر تولیدکنندگان لباس و کفش، اطلاعات مربوط به جنس و نحوه شستشوی محصولات خود را روی برچسب‌های داخل محصول توسط علائم و نشان‌های مخصوص درج می‌کنند. برای مثال، روی برچسب تمام کفش‌های رانینگ و پیاده‌روی برند اسکچرز نوشته شده که تمامی این کفش‌ها (غیر از آنهایی که رویه یا قسمت‌هایی از جنس چرم دارند)، قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. در برخی دیگر از کفش‌ها، صراحتاً نوشته شده “Do not machine wash” به این معنی که با ماشین لباسشویی شسته نشود. همچنین روی این برچسب‌ها، دمای مناسب شستشو هم ذکر شده که معمولاً دمای 30 درجه است.

چگونه کفش را برای شستشو با ماشین لباسشویی آماده کنیم؟

اگر مطمئن هستید که شستن کفش‌های‌تان با ماشین لباسشویی آسیبی به آن وارد نمی‌کند، مرحله بعد آماده‌کردن کفش برای گذاشتن داخل ماشین لباسشویی است. اصولاً ماشین‌های لباسشویی برای از بین بردن لکه‌ها و تمیز کردن سطح نرم البسه طراحی شده، بنابراین اگر گِل و حجم کثیفی زیادی به کفش‌ها چسبیده است، باید ابتدا آن را پاک کنید. برای این‌کار، از مسواک کهنه یا برس‌های کفش استفاده کنید. برای کف کفش هم می‌توانید چند بار کف کفش‌ها را به هم بکوبید تا گِل‌ باقی‌مانده در شیارهای آن جدا شود.

سپس، کفی و بندها را از کفش جدا کنید. کفی کفش‌ها بهتر است با دست شسته شوند تا فرم خود را از دست ندهند. برای از بین بردن بوی بد کفش‌ها و لکه‌های تیره روی آنها، یک روز قبل از شستشو کمی جوش‌شیرین داخل کفش و روی لکه‌ها بریزید؛ جوش‌شیرین برای از بین بردن بو و پاک کردن لکه‌ها بسیار مؤثر است. البته قبل از قرار دادن کفش‌ها در ماشین لباسشویی، آنها را آبکشی کنید.

نحوه صحیح قراردادن کفش در ماشین لباسشویی

مرحله بعدی، قراردادن کفش درون ماشین لباسشویی است. کفش‌ها را همراه با بندهای آن داخل کیسه قرار دهید؛ برای این کار، بهتر است از کیسه‌های مخصوص این‌کار استفاده کنید. این کیسه‌ها معمولاً به‌صورت توری و زیپ‌دار هستند. اگر کیسه مخصوص ندارید، می‌توانید از کیسه نازک پارچه‌ای یا کیسه زیپ‌دار برنج استفاده کنید. حتماً درِ کیسه را با نخ یا بند نایلونی محکم ببندید که هنگام شستشو کفش‌ها از آن خارج نشوند و ضربه اضافه به بدنه‌ دیگ لبایشویی وارد نشود.

برای جلوگیری از سر و صدای اضافه، می‌توانید کفش‌ها را با چند تکه حوله قدیمی یا مخصوص نظافت درون محفظه قرار دهید. در نظر داشته باشید که قرار است حوله‌ها را با کفش بشویید، بنابراین از حوله‌های ظریف و سفیدرنگ استفاده نکنید.

تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستن کفش

در لباسشویی‌های مدرن و پیشرفته، تنظیمات متعددی شامل تنظیمات از پیش تعیین‌شده و تنظیمات دستی وجود دارد. شما این امکان را دارید که روی برنامه‌های پیش‌فرض تغییراتی را اعمال کنید؛ برای مثال، کم و زیاد کردن تعداد دور چرخش محفظه (گزینه Spin change) در مرحله خشک‌کردن یا درجه حرارت آب (گزینه Temp change) را می‌توانید تغییر دهید.

دقت داشته باشید که برای شستن کفش، درجه حرارت آب نباید بیش از 30 درجه باشد. آب گرم به کفش آسیب می‌زند و باعث از بین رفتن چسب بین لایه‌ها یا ترک‌خوردگی و تغییر حالت کفش می‌شود. سرعت خشک‌کن را روی سرعت ملایم تنظیم کنید؛ سرعت زیاد، تعادل دستگاه را به‌هم می‌زند. شوینده‌ای که برای شستشوی کفش انتخاب می‌کنید بهتر است مایع باشد؛ صابون و پودر لباسشویی برای این‌کار توصیه نمی‌شود، چون روی کفش ایجاد لک و سفیدک می‌کند. برای شستن کفش نیازی به استفاده از نرم‌کننده نیست. در آخر، یک‌بار دیگر دستگاه را روی حالت آب‌کشی با زمان کم بگذارید (گزینه Rinse+) تا باقیمانده مواد شوینده هم پاک شود.

چگونه کفش‌های شسته‌شده را خشک کنیم؟

پس از اینکه برنامه شستشو پایان یافت و لباسشویی خاموش شد، کفش‌ها را از کیسه خارج کنید. کفش‌ها را به‌مدت 24 ساعت در فضای باز قرار دهید تا خشک شوند. اگر هوا سرد است، می‌توانید کفش‌ها را در فاصله مناسب جلوی هر وسیله گرمایشی قرار دهید. برای سرعت‌بخشیدن به مرحله خشک‌شدن و همچنین حفظ فرم کفش‌ها، روزنامه یا پارچه تمیز مچاله‌شده‌ای را درون آنها قرار دهید تا رطوبت کفش‌ها را به خود جذب کند.

تحت هیچ شرایطی کفش‌های دست‌دوز، چرم، جیر، نوبوک، وینیل و هر کفشی که روی آن کار با دست انجام شده را توسط ماشین لباسشویی تمیز نکنید. روند شستن کفش‌ها، برای همه کفش‌هایی که قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند یکسان است. با در نظر گرفتن نکاتی که به شما آموزش داده شد، با اغلب ماشین‌های لباسشویی پیشرفته می‌توانید کفش‌هایتان را بشویید. تاجای ممکن اجازه دهید کفش‌ها در فضای باز یا مقابل نور خورشید خشک شوند. از این پس، امکان پوشیدن کفش‌های بسیار تمیز، بدون این‌که وقت زیادی از شما بگیرد را خواهید داشت.

توجه داشته باشید که پس از شستشوی کفش در ماشین لباسشویی، برای اطمینان از تمیز بودن مخزن جهت استفاده بعدی، با استفاده از برنامه Tub Clean مخزن را تمیز کنید.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.