لوگو لوازم خانگی دوو ایران

نکاتی که باید هنگام نصب تلویزیون‌های LED روی دیوار رعایت کنیم

تعیین بهترین دیوار برای نصب تلوزیون، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری افرادی است که وارد خانه جدیدی شده‌اند و یا به دنبال تغییر چیدمان هستند. شاید با خود تصور کنید که این مساله چندان هم سخت نیست و به راحتی می‌توان بهترین مکان را پیدا کرد. در صورتی که بدانید نصب صحیح تلوزیون بر روی دیوار، چه تاثیر مثبتی بر روی کیفیت تصویر، کاهش فشار بر روی گردن و بینایی شما دارد حتما نظر خود را عوض می‌کنید. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

 

5 نکته برای نصب تلویزیون‌های ال‌ای‌دی

برای تجربه بهتر از تماشای تلوزیون LED، پیشنهاد می‌شود که آن را بر روی دیوار نصب کنید. چرا که جای کمتری را اشغال می‌کند و زیبایی بیشتری بر خانه شما می‌بخشد. امروزه بیشتر افراد تمایل دارند که تلوزیون خود را بر روی دیوار نصب کنند؛ چون علاوه بر زیبایی و اشغال فضلی کمتر، احتمال سقوط و افتادنش بر روی زمین هم کمتر خواهد شد. خصوصا که تلوزیون‌های امروزی بسیار بزرگ‌تر و سبک‌تر از مدل‌های قدیمی هستند.

در صورتی که کودک خردسال دارید هم پیشنهاد می‌کنیم تا تلوزیون خود را بر روی دیوار نصب کنید تا دیگر دست فرزندتان به تلوزیون نرسیده و احتمال صدمه رسیدن به صفحه حساس دستگاه کمتر شود.  در این قسمت تصمیم داریم 5 نکته مهم در زمینه نصب تلوزیون بر روی دیوار را به شما گوشزد کنیم تا به راحتی بهترین نقطه برای تلوزیون خود را پیدا کنید.

 

 ارتفاع مناسب نصب تلویزیون چقدر است؟

ارتفاع مناسب برای نصب تلوزیون اندازه مشخصی نیست و بر اساس خانه و سبک زندگی شما تعیین می‌شود. قانون کلی ارتفاع تلوزیون از زمین به‌این صورت است که سر بیننده در حالت عادی و در حین تماشای تلوزیون باید در راستای نقطه فرضی در وسط تلوزیون قرار بگیرد. به عبارتی دیگر بیننده برای دیدن کامل صفحه تلوزیون، نباید نیاز به بالا بردن یا پایین آوردن سر خود داشته باشد. این مساله می‌تواند در بلند مدت تاثیر بدی بر روی عضلات گردن داشته باشد و به‌همین دلیل باید درباره ارتفاع تلوزیون حساسیت زیادی به خرج داد.

سبک زندگی شما نیز در انتخاب بهترین ارتفاع نصب تلوزیون موثر است. در صورتی که شما بر روی زمین تلوزیون تماشا می‌کنید نیاز به نصب LED خود در ارتفاعی پایین‌تر خواهید داشت. اما اگر بر روی مبل یا صندلی تلوزیون تماشا می‌کنید نیااز به نصب آن در ارتفاع بالاتری نسبت به زمان نشستن بر روی زمین دارید. در صورتی که ارتفاع کاناپه یا صندلی شما پایین‌تر یا بالاتر از حد عادی است، حتما در هنگام نصب تلوزیون بیشتر یا کمتر بودن ارتفاع را در نظر بگیرید. همچنین اگر قد شما و دیگر اعضای خانواده با یکدیگر تفاوت زیادی دارد، نسبت به انتخاب ارتفاع مناسب برای تمام اعضای خانواده حساس باشید.

 

 فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون چقدر است؟

شما می‌توانید با کم و زیاد کردن فاصله خود با تلوزیون، ارتفاع مناسب سر با صفحه نمایش را تغییر دهید. با این حال باید نسبت به تاثیر نور صفحه نمایش بر روی چشمانتان آگاه باشید.  با بزرگتر شدن صفحه نمایش، لزوم فاصله داشتن از تلوزیون در حین تماشای فیلم نیز بیشتر می‌شود چرا که نزدیک شدن بیش از حد به صفحه نمایش می‌تواند در بلند مدت بر روی بینایی فرد تاثیر مخرب داشته باشد.

هرچه به تلوزیون نزدیک‌تر شوید، بیشتر در معرض نور تلوزیون خواهید بود. در صورتی که این فاصله استاندارد نباشد، می‌تواند بر چشم‌ها و حتی پوست شما تاثیر منفی بگذارد. خستگی چشم‌ها و کاهش بینایی از عوارض رایج انتخاب نامناسب فاصله تلوزیون تا کاناپه یا مکان تماشای تلویزیون شماست.

لازم به ذکر است که تنها نزدیک نشستن به تلوزیون تاثیر منفی ندارد؛ بلکه دور بودن بیش از حد از صفحه نمایش نیز می‌تواند در بلند مدت چشمان شما را اذیت کند. خصوصا اگر تمایل به دیدن کامل جزئیات یا نوشته‌های زیرنویس داشته باشید. به همین دلیل شما باید تنها در فاصله استاندارد با LED خود بنشینید و این فاصله برای تمام دستگاه‌ها یکسان نیست. هرچه صفحه نمایش بزرگتر شود، نیاز است که بیننده دورتر بنشیند. فاصله مناسب بین تلوزیون‌ و مکان تماشای کاربر بر اساس سایز حدودی دستگاه به‌شکل زیر است:

 • سایز 48 اینچ: محدوده 220 سانتی متر
 • سایز 58 اینچ: محدود 260 سانتی متر
 • سایز 65 اینچ: محدوده 3 متر
 • سایز 85 اینچ به بالا: بیشتر از 4 متر

لازم به ذکر است که فواصل توصیه شده دقیق نیست و بیشتر تاکید بر آن است که برای تماشای تلویزیون، از مقدار گفته شده به دستگاه خود نزدیک‌تر نشوید. شما می‌توانید محدوده گفته شده را تا یک متر افزایش دهید اما بیشتر از این میزان می‌تواند دیدن جزئیات فیلم‌ها را برای شما سخت کند.

 

 جاگذاری تلویزیون؛ تلویزیون را کجا نصب کنیم؟

جهت قرارگیری تلوزیون در خانه در ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید آن را در پذیرایی نصب کنید یا اتاق خواب. سپس باید در همان فضا به دنبال بهترین مکان نصب باشید. بهترین دیوار در هر فضا، دیواری است که نور را در خود بازتاب نمی‌کند و موجب کاهش کیفیت تصویر نمی‌شود. همچنین در هنگام پیدا کردن بهترین دیوار باید به لزوم رعایت فاصله با صفحه نمایش بر اساس سایز دستگاه خود نیز دقت کنید.

در صورتی که بر روی مبل یا صندلی فیلم میبینید، حتما دیواری را انتخاب کنید که کاملا روبروی مبلمان باشد تا بیننده برای تماشا کردن نیازی به چرخاندن سر خود به سمت صفحه نمایش نداشته باشد. همچنین بیننده باید به خوبی بتواند تمام صفحه را ببیند و قسمتی از لوازم خانه مسیر دید او را مسدود نکند. نکته دیگری که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، چیدمان صحیح لوازم خانه است. بهترین جای نصب، دیواری است که هماهنگی تلوزیون با دیگر لوازم خانه را بیشتر می‌کند و به چیدمان خانه شما زیبایی بیشتری می‌بخشد.

 

 چگونه بازتاب نور در صفحه تلویزیون را کاهش دهیم؟

یکی از مواردی که می‌تواند تماشای تلوزیون را سخت و عذاب آور کند، بازتاب نور آفتاب از صفحه نمایش است. این مساله علاوه بر ببینده تاثیر بدی بر روی تلوزیون هم خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از نصب دستگاه در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری و سعی کنید دیواری را انتخاب کنید که نسبت به پنجره اصلی خانه، زاویه 90 درجه داشته باشد تا نور کمتری به سمت صفحه نمایش منتقل شود.

در صورتی که مشکل شما با انتخاب دیوار با زاویه 90 درجه با پنجره حل نشد، پیشنهاد می‌کنیم که از پرده‌ای ضخیم جهت جلوگیری از ورود نور و بازتاب آن بر روی صفحه نمایش استفاده کنید. توجه داشته‌باشید که بازتاب نور تنها مختص آفتاب نیست و باید در حین نصب، محل قرارگیری لامپ‌های اصلی خانه نیز در نظر بگیرید تا در شب نور بر روی صفحه نمایش نیفتد. البته این مشکل تا حد زیادی با روشن کردن لامپ‌های دیگر قابل حل خواهد بود.

 

 چگونه پایه دیواری مناسب تلویزیون را انتخاب کنیم؟ 

پس از انتخاب بهترین دیوار جهت نصب، شما باید یک پایه دیواری مناسب یا براکت برای دستگاه خود انتخاب کنید. در برخی از مواقع پایه دیواری می‌تواند استفاده از دستگاه را برای شما آسان‌تر کند و تماشای تلوزیون راحت‌تر شود. چرا که ممکن است دیواری با استانداردهای گفته شده پیدا نشود و شما زاویه مناسب با صفحه نمایش را نداشته باشید یا بازتاب نور غیر قابل کنترل باشد. چاره این مشکلات استفاده از یک دیوارکوب یا براکت مناسب است که می‌تواند زاویه مناسب و شیب مورد نیاز را ایجاد کند. در حال حاضر 3 نوع براکت تلوزیون، در بازار وجود دارد:

 1. پایه دیواری ثابت: این مدل کاملا ثابت است و صفحه نمایش تکان نمی‌خورد. بنابراین فقط به درد افرادی می‌خورد که دیوار منتخب آنها کاملا ایده‌آل است و نیاز به هیچ تغییری در آن نیست. لازم به ذکر است که پایه دیواری ثابت در مقایسه با مدل‌های دیگر از قیمت پایین‌تری برخوردار است و عمر بسیار بالایی دارد.
 2. پایه دیواری متحرک: این مدل می‌تواند صفحه نمایش را به سمت چپ و راست مایل کند و بهترین انتخاب برای کسانی است که مبلمان آنها به صورت مستقیم روبروی تلوزیون قرار نگرفته است. از آنجا که شما می‌توانید پس از تماشای تلوزیون آن را به حالت عادی برگردانید، این مساله تاثیر بدی در چیدمان منزل شما نخواهد داشت.
 3. پایه دیواری چرخشی: این مدل که به آن براکت بازویی نیز می‌گویند، می‌تواند به صورت 360 درجه تلوزیون را بچرخاند و محدودیتی در تغییر جهت آن نیست. لذا شما می‌توانید شیب صفحه نمایش دستگاه را بر اساس نیاز بیننده به بالا و پایین نیز تغییر داده و از ایجاد مشکل بازتاب نور در صفحه نمایش خود جلوگیری کنید.

نکته دیگری که باید در هنگام انتخاب پایه دیواری در نظر داشته باشید، حداکثر توان تحمل وزن تلوزیون توسط براکت و نوع دیوار منتخب شماست. بنابراین هنگام خرید، وزن تلوزیون خود را در نظر گرفته و مطمئن شوید که این براکت می‌تواند به راحتی وزن دستگاه را تحمل کند.

 

همچنین باید از جنس دیواری که برای نصب تلوزیون خود انتخاب کرده‌اید آگاه باشید تا بهترین دیوارکوب LED را انتخاب کنید. به عنوان مثال دیوارهای چوبی و MDF نمی‌تواند وزن تلوزیون را تحمل کند و نیاز است که تغییراتی در این محل اعمال شود. همچنین نصب دیوارکوب بر روی دیوارهای کناف کاری شده نیز متفاوت است. لازم به ذکر است که بی‌توجهی به این موارد می‌تواند منجر به افتادن ناخواسته تلوزیون بر روی زمین شود.

 

راهنمای نصب تلویزیون روی دیوار

پس از انتخاب بهترین دیوار و مناسب‌ترین براکت بر اساس نیاز و شرایط کاربر، نوبت به نصب دستگاه بر روی دیوار می‌رسد. در صورتی که لوازم لازم و تجربه فنی کافی در این زمینه را دارید، می‌توانید این کار را بدون کمک گرفتن از نصاب انجام دهید. تنها کافیست مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 1. قطعات پایه دیواری را با دست بر روی دیوار بگیرید و از جای نصب دستگاه کاملا مطمئن شوید. در این مرحله اندازه کامل تلوزیون و فضایی که اشغال خواهد کرد را در نظر داشته باشید.
 2. پس از اطمینان از جای دستگاه، نقاطی که باید براکت در داخل دیوار پیچ شوند را با یک مداد علامت بزنید.
 3. با استفاده از دریل مناسب، محل علامت زده شده را سوراخ کنید.
 4. رول پلاک را وارد سوراخ کرده و دیوارکوب را با پیچ مخصوص بر روی دیوار نصب نمایید.
 5. خاک‌های ریخته شده از دیوار را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.
 6. قسمت دوم براکت را با استفاده از پیچ و واشر روی تلویزیون نصب کنید.
 7. تلوزیون را با کمک فرد دیگری به سمت دیوار ببرید و دو قطعه براکت را به یکدیگر نصب کنید. لازم به ذکر است که نصب دو تکه براکت نیازی به پیچ ندارد و به صورت کشویی روی یکدیگر قرار خواهند گرفت.
 8. در صورت خرید پایه دیواری متحرک یا چرخشی شکل قرارگیری تلوزیون و زاویه دید صفحه نمایش را کاملا تنظیم کنید.

توجه کنید، علاوه بر این‌که باید جنس دیوار منتخب و استحکام مصالح آن را در نظر داشته باشید، باید از عدم وجود سیم برق در مناطقی که دریل می‌زنید نیز آگاه شوید. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه آسیب به خود و خانه، بدون اطمینان از عدم وجود سیم برق در نواحی علامت زده شده دست به انجام هیچ کاری نزنید.

اشتراک گزاری

مطالب پیشنهادی

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.